X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Masowe deportacje ludności polskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 20:21
W kolejnym odcinku magazynu "Świat Kresów" wróciliśmy do pierwszych dni grudnia 1939 roku. To właśnie wtedy sowieckie władze podejmują decyzję o spisie ludności polskiej zamieszkującej Kresy II Rzeczpospolitej. 
Audio
  • Masowe deportacje ludności polskiej (Świat Kresów/Jedynka)
Polscy zesłańcy w ZSRR w 1941 roku
Polscy zesłańcy w ZSRR w 1941 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Celem spisu było przeprowadzenie deportacji Polaków – uważanych przez Moskwę za element wrogi i niebezpieczny – z terenów kresowych. Efektem decyzji o wysiedleniu była depolonizacja Kresów oraz zmiana ich struktury demograficznej.

- W tym systemie władzy i przy tej podejrzliwości do każdego własnego obywatela było tylko kwestią czasu, kiedy się władza zabierze za tych, którzy mieszkają niedaleko granicy zachodniej sowieckiego imperium i są ludźmi niepewnymi, bo są Polakami, ludźmi wykształconymi - mówi prof. Janusz Odziemkowski, historyk z UKSW. - Decyzja ostateczna zapada 5 grudnia 1939 roku a pierwszą deportację mamy 10 lutego roku 1940 - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której posłuchać można wspomnień Anny Orłowskiej, mieszkanki Kresów II Rzeczpospolitej oraz innych osób deportowanych. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk z UKSW), Anna Orłowska (mieszkanka Kresów II Rzeczpospolitej)

Data emisji: 9.12.2017

Godzina emisji: 18.16

kh

Zobacz więcej na temat: Kresy Krzysztof Renik
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyprawa do krainy Hucułów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 19:00
Pokucie i Huculszczyzna - pogórze wschodnich Karpat, tajemnicza ziemia Hucułów dziś leżąca w granicach Ukrainy. To tu przenieśliśmy się w audycji "Świat Kresów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami Legionów Polskich aż po dzisiejszą Rumunię

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 10:00
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" podążyliśmy szlakiem polskich legionistów, którzy w październiku 1914 roku walczyli w Karpatach, na dawnym pograniczu polsko-rumuńskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orawa, czyli Kresy południowe

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 19:53
Orawa to kraina rozpięta między Polską, Węgrami i Słowacją. Na ziemiach tych przetrwała polska mowa. Często mówi się, że tam właśnie dokonał się czwarty rozbiór Polski, a Węgrzy robili z Polakami to, co trzej inni zaborcy.
rozwiń zwiń