X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spisz - Kresy południowe

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 18:35
Spisz to mozaika narodowościowa i kulturowa. Mówi się o przynajmniej przedstawicielach siedmiu narodów zamieszkujących ten obszar, w historii podzielony między Polskę i Węgry, a obecnie między Polskę i Słowację. Od początku XIX wieku teren ten podlegał stopniowej madziaryzacji i słowakizacji.
Audio
  • Spisz, czyli Kresy południowe. Mozaika etniczna i kulturowa (Świat Kresów/Jedynka)
Zamek w Starej Lubowli na Spiszu (Słowacja)
Zamek w Starej Lubowli na Spiszu (Słowacja)Foto: shutterstock/Dziewul

Na północy leży tzw. Górny Spisz składający się z dwóch ziem: północno-zachodniej części, czyli Zamagórza Spiskiego, od wczesnego średniowiecza aż po dziś zasiedlonego przez ludność polską oraz części północno-wschodniej, czyli Dominium Starej Lubowli i Podolinca, od XIII wieku też zasiedlony przez ludność polską. Na południe od tych ziem jest obszar do 1945 roku zasiedlony przez Niemców, na których mówiono Sasi spiscy.

Południe Spisza zamieszkiwali Słowacy i niewielka liczba Węgrów. Północno-wschodni Spisz to obszar zamieszkiwany przez tzw. Rusnaków, odpowiedników polskich Łemków. Od XIX wieku narasta liczba Żydów, których wcześniej na Spiszu nie było, osiedlają się tam również Cyganie.

Posłuchaj całej audycji, w której mówimy o spiskiej specyfice, dziejach tego regionu, jego wielokulturowości i wieloetniczności, o spiskich obrzędach związanych z Bożym Narodzeniem oraz o roli religii w życiu Spiszaków. A czym różnią się haftowane spodnie Spiszaków i Podhalan? 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Tadeusz Mikołaj Trajdos (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk), Anna Kozak (etnograf z Muzeum Tatrzańskiego), Aleksandra Piecuch (opiekunka zabytkowej zagrody spiskiej we wsi Jurgów)

Data emisji: 23.12.2017

Godzina emisji: 18.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orawa, czyli Kresy południowe

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 19:53
Orawa to kraina rozpięta między Polską, Węgrami i Słowacją. Na ziemiach tych przetrwała polska mowa. Często mówi się, że tam właśnie dokonał się czwarty rozbiór Polski, a Węgrzy robili z Polakami to, co trzej inni zaborcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż do Truskawca, dawnego uzdrowiska

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 17:00
W kolejnym odcinku magazynu "Świat Kresów" dźwiękowa opowieść o Truskawcu, słynnym uzdrowisku okresu międzywojennego, dziś znajdującym się w granicach Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masowe deportacje ludności polskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 20:21
W kolejnym odcinku magazynu "Świat Kresów" wróciliśmy do pierwszych dni grudnia 1939 roku. To właśnie wtedy sowieckie władze podejmują decyzję o spisie ludności polskiej zamieszkującej Kresy II Rzeczpospolitej. 
rozwiń zwiń