Kolędowanie na Huculszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 19:00
Rysem charakterystycznym huculskiego kolędowania, trwającego aż do 19 stycznia, jest powiązanie z kultem przodków. Wyrazem tego są kolędy dedykowane zmarłym i śpiewane przy ich grobach. Mimo wielu elementów świeckich, a także reliktów przedchrześcijańskich, w centrum huculskiego kolędowania pozostają krzyże, niesione przez kolędników w procesyjnych orszakach.
Audio
  • Kolędowanie na Huculszczyźnie (Świat Kresów/Jedynka)
Huculska kolęda
Huculska kolędaFoto: kadr z filmu Filipa Pachli/youtube.com/watch?v=84EKcxosIgw

W huculskim kolędowaniu miał możliwość wziąć udział Andrzej Maruszeczko. - Tych grup kolędniczych na Huculszczyźnie jest bardzo dużo. One dzielą się dystryktami. W każdym dystrykcie może kolędować tylko jedna grupa. Chodzi o to, by w miarę możliwości obejść wszystkie domy - wyjaśnił.

Na grupę kolędniczą składa się kilkanaście-kilkadziesiąt osób. Gdy wkracza ona do konkretnego domu, rozpoczyna się kolęda, która trwa minimum dwie i pół godziny, czasami pięć godzin. Kto może należeć do grupy? W co ubrani są kolędnicy? Jak wygląda kolęda? Jakie przesłanie ze sobą niesie?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której historyk dr Jan Skłodowski opowiedział o tym, czym jest Huculszczyzna.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Andrzej Maruszeczko (miłośnik etnomuzykologii, który wędrował z huculskimi kolędnikami po karpackich wsiach) oraz dr Jan Skłodowski (historyk, znawca Karpat Wschodnich, prezes Stowarzyszenia "Res Carpathica")

Data emisji: 13.01.2017

Godzina emisji: 18.15

kk/abi

Czytaj także

Masowe deportacje ludności polskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 20:21
W kolejnym odcinku magazynu "Świat Kresów" wróciliśmy do pierwszych dni grudnia 1939 roku. To właśnie wtedy sowieckie władze podejmują decyzję o spisie ludności polskiej zamieszkującej Kresy II Rzeczpospolitej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spisz - Kresy południowe

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 18:35
Spisz to mozaika narodowościowa i kulturowa. Mówi się o przynajmniej przedstawicielach siedmiu narodów zamieszkujących ten obszar, w historii podzielony między Polskę i Węgry, a obecnie między Polskę i Słowację. Od początku XIX wieku teren ten podlegał stopniowej madziaryzacji i słowakizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura dawnego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 08:49
W przedsylwestrowy wieczór w audycji z cyklu "Świat Kresów" mówiliśmy o międzywojennym filmowo-muzycznym Lwowie. Mieście kabaretów, balów i rozrywki.
rozwiń zwiń