X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kolędowanie na Huculszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 19:00
Rysem charakterystycznym huculskiego kolędowania, trwającego aż do 19 stycznia, jest powiązanie z kultem przodków. Wyrazem tego są kolędy dedykowane zmarłym i śpiewane przy ich grobach. Mimo wielu elementów świeckich, a także reliktów przedchrześcijańskich, w centrum huculskiego kolędowania pozostają krzyże, niesione przez kolędników w procesyjnych orszakach.
Audio
  • Kolędowanie na Huculszczyźnie (Świat Kresów/Jedynka)
Huculska kolęda
Huculska kolędaFoto: kadr z filmu Filipa Pachli/youtube.com/watch?v=84EKcxosIgw

W huculskim kolędowaniu miał możliwość wziąć udział Andrzej Maruszeczko. - Tych grup kolędniczych na Huculszczyźnie jest bardzo dużo. One dzielą się dystryktami. W każdym dystrykcie może kolędować tylko jedna grupa. Chodzi o to, by w miarę możliwości obejść wszystkie domy - wyjaśnił.

Na grupę kolędniczą składa się kilkanaście-kilkadziesiąt osób. Gdy wkracza ona do konkretnego domu, rozpoczyna się kolęda, która trwa minimum dwie i pół godziny, czasami pięć godzin. Kto może należeć do grupy? W co ubrani są kolędnicy? Jak wygląda kolęda? Jakie przesłanie ze sobą niesie?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której historyk dr Jan Skłodowski opowiedział o tym, czym jest Huculszczyzna.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Andrzej Maruszeczko (miłośnik etnomuzykologii, który wędrował z huculskimi kolędnikami po karpackich wsiach) oraz dr Jan Skłodowski (historyk, znawca Karpat Wschodnich, prezes Stowarzyszenia "Res Carpathica")

Data emisji: 13.01.2017

Godzina emisji: 18.15

kk/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masowe deportacje ludności polskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 20:21
W kolejnym odcinku magazynu "Świat Kresów" wróciliśmy do pierwszych dni grudnia 1939 roku. To właśnie wtedy sowieckie władze podejmują decyzję o spisie ludności polskiej zamieszkującej Kresy II Rzeczpospolitej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spisz - Kresy południowe

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 18:35
Spisz to mozaika narodowościowa i kulturowa. Mówi się o przynajmniej przedstawicielach siedmiu narodów zamieszkujących ten obszar, w historii podzielony między Polskę i Węgry, a obecnie między Polskę i Słowację. Od początku XIX wieku teren ten podlegał stopniowej madziaryzacji i słowakizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura dawnego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 08:49
W przedsylwestrowy wieczór w audycji z cyklu "Świat Kresów" mówiliśmy o międzywojennym filmowo-muzycznym Lwowie. Mieście kabaretów, balów i rozrywki.
rozwiń zwiń