X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie Styczniowe w twórczości Elizy Orzeszkowej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 19:16
- Eliza Orzeszkowa była nie tylko obserwatorem Powstania Styczniowego, ona była przede wszystkim uczestnikiem zrywu i to uczestnikiem wieloaspektowym - podkreśliła w radiowej Jedynce prof. Kwiryna Handke.
Audio
  • Powstanie Styczniowe w twórczości Elizy Orzeszkowej (Świat Kresów/Jedynka)
Eliza Orzeszkowa, fotografia, 1904
Eliza Orzeszkowa, fotografia, 1904Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

"Nad Niemnem" pisze się powoli. Powieść będzie trzytomowa i jeżeli nie piękna, to przynajmniej pełna rzeczy bardzo nowych. Głównym źródłem jej wątku jest powstanie 1863 roku" - tak pisała o pracy nad "Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa w jednym ze swoich listów, datowanym na październik 1886 roku. Pracę nad książką zakończyła w 1887 roku w Miniewiczach nad Niemnem.

Czytaj więcej:
powstanie.jpg
Serwis specjalny: POWSTANIE STYCZNIOWE

Tę miejscowość, w poszukiwaniu śladów Elizy Orzeszkowej, miejsc związanych z pisarką i jej twórczością, odwiedziła Elżbieta Dziuk, współautorka albumu "Ziemia Nadniemeńska Elizy Orzeszkowej". - Pisarka zbierała tam informacje etnograficzne do powieści. Zbierała podania, legendy. Zapoznawała się z obyczajami i mową ludności - wyjaśniła w audycji "Świat Kresów" Dziuk.

W pozycjach Elizy Orzeszkowej okres Powstania Styczniowego znalazł swoje wyraźne odbicie. O tym właśnie aspekcie twórczości pisarki opowiedziała w radiowej Jedynce współautorka pracy "Bohatyrowicze sto lat później" prof. Kwiryna Handke. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Kwiryna Handke (współautorka pracy "Bohatyrowicze sto lat później"), Elżbieta Dziuk (fotografika, współautorka albumu "Ziemia Nadniemeńska Elizy Orzeszkowej"), Paweł Lekki (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 20.01.2017

Godzina emisji: 18.13

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kultura dawnego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 08:49
W przedsylwestrowy wieczór w audycji z cyklu "Świat Kresów" mówiliśmy o międzywojennym filmowo-muzycznym Lwowie. Mieście kabaretów, balów i rozrywki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolędowanie na Huculszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 19:00
Rysem charakterystycznym huculskiego kolędowania, trwającego aż do 19 stycznia, jest powiązanie z kultem przodków. Wyrazem tego są kolędy dedykowane zmarłym i śpiewane przy ich grobach. Mimo wielu elementów świeckich, a także reliktów przedchrześcijańskich, w centrum huculskiego kolędowania pozostają krzyże, niesione przez kolędników w procesyjnych orszakach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka przyszłość czeka zatrzymanych w Birmie dziennikarzy?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 19:48
Dwaj aresztowani w Birmie dziennikarze agencji Reutera usłyszeli w środę zarzuty złamania ustawy o tajemnicy państwowej. Grozi im kara do 14 lat pozbawienia wolności. Krzysztof Renik z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia przyznał w radiowej Jedynce, że nic nie wskazuje na dobrą wolę władz w tej sprawie, co potwierdza między innymi brak oficjalnych oświadczeń.
rozwiń zwiń