X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Franciszek Kleeberg - ostatni generał w wojnie 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 18:35
1 lutego minie 130 rocznica urodzin generała Franciszka Kleeberga. Opowiemy o grodzieńskich latach generała, o dowodzonych przez niego jednostkach stacjonujących na Kresach II RP, a także o dziejach Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie".
Audio
  • Generał Franciszek Kleeberg (Świat kresów/Jedynka)
Generał Franciszek Kleeberg
Generał Franciszek KleebergFoto: źr. Wikimedia Commons/dp

Generał Kleeberg podczas zamachu majowego opowiedział się po stronie rządowej. To było przyczyną, że dobrze zapowiadająca się kariera generała została skierowana na boczny tor. Grodno uważano za peryferyjne miasto II Rzeczypospolitej.

W czasie wojny obronnej walczył i z Niemcami, i z Sowietami. Do rangi symbolu urosła bitwa pod Kockiem już w październiku 1939 roku, która była ostatnią bitwą stoczoną przez regularne polskie wojsko. Bitwa została praktycznie wygana przez polskich żołnierz, ale ze względu na brak amunicji i żywności generał Kleeberg zadecydował o kapitulacji, nie chcąc na darmo przelewać krwi.

Opowieść uzupełnią fragmenty wspomnień poświęconych gen. Franciszkowi Kleebergowi.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Adam Buława (dyrektor Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 27.01.2018

Godzina emisji: 18.10

ag


   

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kock - Warszawa padła, oni walczyli

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 08:30
Bitwa pod Kockiem była ostatnią potyczką regularnych oddziałów Wojska Polskiego w wojnie obronnej 1939 roku. Taktycznie bitwa była zwycięska dla Polaków, jednak strategicznie wygrali Niemcy. Była to ostatnia bitwa kampanii wrześniowej stoczona przez regularne wojsko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomniki, które mówią

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 11:46
Echa ludzkich losów zaklęte w trzech pomnikach: w Helenowie, Woli Gułowskiej i sercu rezerwatu Jata przypominają o następstwach, jakie dla polskiego wojska oznaczał w 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Kleeberg - ostatni generał wojny obronnej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 08:00
- Żołnierze z dalekiego Polesia, znad Narwi, z oddziałów, które oparły się demoralizacji, zebrałem was pod swoją komendę, by walczyć do końca - mówił generał Kleeberg do żołnierzy 5 października 1939, tuż przed końcem ostatniej bitwy wojny obronnej.
rozwiń zwiń