W nawiązaniu do stulecia istnienia Republiki Litewskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 12:43
Jedni opowiedzieli się za Litwą, inni - za Polską. Pochodzili z ziem, które przez wieki żyły wspólnym rytmem. W audycji mówiliśmy o niełatwych wyborach osób o polskich korzeniach, które poparły litewską niepodległość w roku 1918, i które zaangażowały się w budowę międzywojennej Litwy.
Audio
  • W nawiązaniu do stulecia istnienia Republiki Litewskiej (Świat Kresów/Jedynka)
Góra Zamkowa w Wilnie
Góra Zamkowa w Wilnie Foto: Shutterstock

Waldemar Czechowski powiedział, że podejmowanie wyborów pomiędzy polskością a litewskością związane było nie tylko z czasem odzyskiwania niepodległości przez oba narody.

- W latach 1943 - 1944 jeden z braci szedł drogą podziemia i walki o wolność Litwy, a drugi zaś opowiadał się za polskością. Dwaj bracia spotykali się czasem naprzeciw siebie z bronią w ręku. Nie tak łatwo powiedzieć, co jest właściwe, a co niewłaściwe. Ważne, żeby spojrzeć, że kiedy Rzeczpospolita traci tę wielokulturowość, to traci jakąś szczególną wartość w obszarze wielkiej Europy - powiedział Waldemar Czechowski.   

Jak zdefiniować zależność pomiędzy tożsamością narodową a identyfikacją państwową na obszarach dawnej Rzeczpospolitej?

- Wielką rolę odgrywa tu tradycja i wychowanie. Ale kiedy się przekroczy tę pierwszą barierę, która czasami decyduje o dalszej tożsamości, to człowiek ma prawo dokonać swojego wyboru. Na co dzień widzę mnóstwo przykładów symbiozy polsko-litewskiej - przyznał Romuald Mieczkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawialiśmy też z Czesławem Dawidowiczem, dyrektorem Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie oraz młodzieżą z tej szkoły na temat podwójnej tożsamości i rozpięciu pomiędzy polskością i litewskością.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Gość: Romuald Mieczkowski (wileński poeta i publicysta), Waldemar Czechowski (filmowiec, autor filmów o tematyce kresowej), Czesław Dawidowicz (dyrektor Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie), uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie

Data emisji: 17.02.2018

Godzina emisji: 18.14

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Apel o uwolnienie dziennikarzy. "To nasz obowiązek ich wspierać"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 20:08
Nie ulega wątpliwości, że sprawa Wa Lone i Kyaw Soe Oo to jest sprawa, której celem jest uciszenie dziennikarzy w Birmie - powiedział w audycji "Więcej świata" Krzysztof Renik z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia o zatrzymaniu dwóch piszących dla Reutersa dziennikarzy. - Tutaj mamy do czyniena z realnym zagrożeniem życia i zdrowia, wolności tych ludzi - dodała Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami karpackiego szlaku polskich legionistów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 18:45
Opowiadamy o Traktacie Brzeskim z lutego 1918 roku oraz jego konsekwencjach. Najbardziej spektakularną była bitwa pod Rarańczą, której stuletnią rocznicę obchodzić będziemy 15 lutego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stulecie odbudowy Państwa Litewskiego. "Jesteśmy wolnym narodem"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 20:52
- Chcieliśmy zapewnić naszemu narodowi wolność i decydowanie o przyszłości - i to się udało. Dzisiaj jesteśmy wolnym narodem, wolnym społeczeństwem wśród innych wolnych społeczeństw świata. I to jest sprawa najważniejsza - mówił w radiowej Jedynce Valdas Adamkus, były prezydent Litwy.
rozwiń zwiń