X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oficjaliści - pomost pomiędzy szlachtą a chłopami

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 17:00
- Oficjaliści dworscy to ludzie z pogranicza dworu i wsi. Typowy oficjalista to zaufany menedżer majątku ziemskiego mieszkający w budynku dworskim nieopodal kresowego pałacu - mówi Marcin Niewalda. W audycji rozmawialiśmy o jego książce pt. "Święta - Nieświęta. Oficjaliści prywatni i ich świat".
Audio
  • Oficjaliści - pomost pomiędzy szlachtą a chłopami (Świat Kresów/Jedynka)
Okładka książki Święta - Nieświęta. Oficjaliści prywatni i ich świat
Okładka książki "Święta - Nieświęta. Oficjaliści prywatni i ich świat"Foto: mat. promocyjne

Do obowiązków zarządcy dóbr należało zarządzanie zasiewami, doglądanie inwentarza, sadów, pasiek, kupowanie sprzętów, organizacja sprzedaży plonów. Pełne ręce roboty miały także żony zarządców. - Żona oficjalisty zajmuje się pracą społeczną, leczy ludzi, uczy w szkole, zachęca Rusinów do poznawania katechizmu prawosławnego, Polaków uczy "Ojcze nasz", wykłóca się z właścicielem majątku o finansowanie budynków szkolnych, dba o moralność we wsi i dworze - wyjaśnia Marcin Niewalda.

Autor książki podkreśla jednocześnie, że oficjaliści to nie tylko zarządcy majątków ziemskich. To także kasjerzy dworscy, ekonomowie, zarządcy stajni, guwernantki, a nawet kowale dworscy.

- Liczba tych oficjalistów jest bardzo szeroka, pod koniec XIX wieku stwierdzono, że w granicach dawnej Rzeczpospolitej mogłoby ich być nawet ok. pół miliona - mówi dr Piotr Strzetelski, badacz dziejów kresowych. Ekspert podkreśla też, że oficjaliści byli "spoiwem społecznym" między szlachtą a chłopstwem.

Z jakiego stanu społecznego wywodzili się oficjaliści? Ile zarabiali? Jaki był ich los po przejściu na emeryturę? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Goście: Marcin Niewalda (autor książki "Święta - Nieświęta. Oficjaliści prywatni i ich świat", prezes Fundacji Odtworzeniowej Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego) i dr Piotr Strzetelski (badacz dziejów kresowych)

Data emisji: 14.04.2018

Godzina emisji: 18.10

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O wybitnych prawnikach z Uniwersytetu Jana Kazimierza

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 13:16
Ośrodek prawniczy przy lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza wniósł ogromnie wiele do dziedziny ochrony praw człowieka na forum międzynarodowym, czyniąc jednostkę podmiotem międzynarodowego prawa karnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynny bałak, czyli mowa przedwojennego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 18:35
Bałak jest zwierciadłem wieloetniczności, wielonarodowości dawnej Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia Angielki mieszkającej na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 18:10
W audycji "Świat Kresów" omawiamy książkę "Angielka na Kresach. Wspomnienia z lat 1923-1939".
rozwiń zwiń