Oficjaliści - pomost pomiędzy szlachtą a chłopami

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 17:00
- Oficjaliści dworscy to ludzie z pogranicza dworu i wsi. Typowy oficjalista to zaufany menedżer majątku ziemskiego mieszkający w budynku dworskim nieopodal kresowego pałacu - mówi Marcin Niewalda. W audycji rozmawialiśmy o jego książce pt. "Święta - Nieświęta. Oficjaliści prywatni i ich świat".
Audio
  • Oficjaliści - pomost pomiędzy szlachtą a chłopami (Świat Kresów/Jedynka)
Okładka książki Święta - Nieświęta. Oficjaliści prywatni i ich świat
Okładka książki "Święta - Nieświęta. Oficjaliści prywatni i ich świat"Foto: mat. promocyjne

Do obowiązków zarządcy dóbr należało zarządzanie zasiewami, doglądanie inwentarza, sadów, pasiek, kupowanie sprzętów, organizacja sprzedaży plonów. Pełne ręce roboty miały także żony zarządców. - Żona oficjalisty zajmuje się pracą społeczną, leczy ludzi, uczy w szkole, zachęca Rusinów do poznawania katechizmu prawosławnego, Polaków uczy "Ojcze nasz", wykłóca się z właścicielem majątku o finansowanie budynków szkolnych, dba o moralność we wsi i dworze - wyjaśnia Marcin Niewalda.

Autor książki podkreśla jednocześnie, że oficjaliści to nie tylko zarządcy majątków ziemskich. To także kasjerzy dworscy, ekonomowie, zarządcy stajni, guwernantki, a nawet kowale dworscy.

- Liczba tych oficjalistów jest bardzo szeroka, pod koniec XIX wieku stwierdzono, że w granicach dawnej Rzeczpospolitej mogłoby ich być nawet ok. pół miliona - mówi dr Piotr Strzetelski, badacz dziejów kresowych. Ekspert podkreśla też, że oficjaliści byli "spoiwem społecznym" między szlachtą a chłopstwem.

Z jakiego stanu społecznego wywodzili się oficjaliści? Ile zarabiali? Jaki był ich los po przejściu na emeryturę? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Goście: Marcin Niewalda (autor książki "Święta - Nieświęta. Oficjaliści prywatni i ich świat", prezes Fundacji Odtworzeniowej Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego) i dr Piotr Strzetelski (badacz dziejów kresowych)

Data emisji: 14.04.2018

Godzina emisji: 18.10

mg/bch

Czytaj także

O wybitnych prawnikach z Uniwersytetu Jana Kazimierza

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 13:16
Ośrodek prawniczy przy lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza wniósł ogromnie wiele do dziedziny ochrony praw człowieka na forum międzynarodowym, czyniąc jednostkę podmiotem międzynarodowego prawa karnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynny bałak, czyli mowa przedwojennego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 18:35
Bałak jest zwierciadłem wieloetniczności, wielonarodowości dawnej Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia Angielki mieszkającej na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 18:10
W audycji "Świat Kresów" omawiamy książkę "Angielka na Kresach. Wspomnienia z lat 1923-1939".
rozwiń zwiń