X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Firma Elektrit i jej rola w modernizacji i radiofonizacji dawnych Kresów II RP

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 11:36
Czy w radiu wypada opowiadać o radiu, a właściwie o odbiornikach radiowych? Dzieje Kresów podpowiadają, że tak. Wileńska firma Elektrit w okresie międzywojennym była jednym z największych producentów radioodbiorników i tym samym w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju radiofonii na ziemiach kresowych.
Audio
  • Rozwój radiofonii na Kresach (Świat Kresów/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Cristian Andres castro

Gdy w pierwszym okresie rozwoju radiofonii wileńskiej stacja Polskiego Radia Wilno została uruchomiona w 1928 roku, znaczna część aparatów pochodziła z zakładów Elektrit. Henryk Berezowski, znawca i pasjonat techniki radiowej, autor książki-albumu "Towarzystwo Radiotechniczne Elektrit" mówił w audycji o okolicznościach, w jakich rozwijała się kresowa radiofonia.

- W Wilnie był tylko przemysł drobny i przetwórczy oraz przemysł elektrotechniczny reprezentowany przez Elektrit. Firma zaczynała działalność jako warsztat, który sprzedawał i instalował odbiorniki. Właścicielami byli Żydzi, a ta część społeczeństwa była szykanowana. Zakłady państwowe ani duże firmy jak Philips nie przyjmowały do pracy inżynierów żydowskiego pochodzenia, wiec naturalną drogą była firma wileńska. Dzięki temu ta firma Elektrit zgromadziła bardzo wykwalifikowany personel – tłumaczył gość Jedynki.

Więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.  

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Henryk Berezowski (znawca i pasjonat techniki radiowej, autor książki-albumu "Towarzystwo Radiotechniczne Elektrit")

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 18.15

abi/kw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ochlokracja. Rządy tłumu czy pogłębianie demokratyzacji?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 12:04
- Myślę, że na razie nie mamy jeszcze dobrego słowa na określenie tego, czego ludzie dzisiaj by oczekiwali. To, co wiemy w tym XXI wieku, to że jesteśmy pomiędzy dwoma epokami, a może nawet ustrojami - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia Narutowiczowie: Polacy, Litwini, Żmudzini, Europejczycy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 16:05
Stulecie niepodległości to okazja do przedstawienia ludzi z dawnych Kresów, którzy w latach tworzenia polskiego państwa dokonywali niełatwych, a czasem i zaskakujących wyborów. Stanisław Narutowicz był sygnatariuszem Aktu Niepodległości Litwy, a jego brat Gabriel - pierwszym prezydentem odrodzonej Polski.
rozwiń zwiń