X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wanda Dynowska, Świetlista Dusza

Bohaterką dzisiejszej audycji z cyklu "Świat Kresów" jest Wanda Dynowska, tłumaczka, działaczka społeczna oraz ambasadorka kultury indyjskiej i polskiej. 
Flaga Indii
Flaga IndiiFoto: Shutterstock
O Audycji

Wanda Dynowska urodziła się w Petersburgu, a wychowywała się na terenie Latgalii, czyli na obszarze dawnych Inflant Polskich. Gimnazjum kończyła w Wilnie. Jednak większość życia spędziła w Indiach, gdzie zajmowała się między innymi działalnością społeczną. W latach 60. XX wieku opiekowała się dziećmi uchodźców tybetańskich, którzy nazywali ją Umadevi, czyli Świetlistą Duszą.

- W latach 60. odwiedzała szkoły tybetańskie, by wybrać uczniów, których następnie posyłała do szkół w miastach takich jak Majsur, Bengaluru, a także w okolicach Madras - mówi Tenzim Thundup, jeden z podopiecznych Wandy Dynowskiej. - Była niewysokiej postury. Nie zakładała polskich ani tybetańskich strojów, zwykła chodzić w indyjskim sari - wspomina. - Pierwotnie słyszałem, że była hinduistką. Potem, po spotkaniu z Jego Świątobliwością Dalajlamą, przyjęła buddyzm - dodaje. 

- Wpływ, który wywarła na nasze serca i umysły jest tak silny, że nigdy o niej nie zapomnimy. Była niczym żyjący anioł, który troszczył się o nas jak prawdziwa matka - opowiada Tharlam Changra, która także była wychowanką Wandy Dynowskiej. - Byłyśmy wtedy małymi tybetańskimi uciekinierkami, które nie miały w co się ubrać i które nie znały żadnego języka poza codziennym tybetańskim - mówi. - Pamiętamy jej miłość, jej współczucie i to, że posłała nas do zakonnej szkoły, byśmy mogły zdobyć wykształcenie. Dzięki temu mogłyśmy coś zrobić dla naszej wspólnoty, która cierpiała na brak wykształconych Tybetańczyków - zaznacza.

W nagraniu także o krajobrazie kulturowym Inflant Polskich, gdzie wychowywała się Wanda Dynowska. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Krystyna Kunicka, Ryszard Stankiewicz (Związek Polaków na Łotwie), Bhumo Tsering, Tharlam Changra, Tenzim Thundup (tybetańscy podopieczni Wandy Dynowskiej)

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 18.12

kwh

Playlista