Wanda Dynowska, Świetlista Dusza

Bohaterką dzisiejszej audycji z cyklu "Świat Kresów" jest Wanda Dynowska, tłumaczka, działaczka społeczna oraz ambasadorka kultury indyjskiej i polskiej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
O Audycji

Wanda Dynowska urodziła się w Petersburgu, a wychowywała się na terenie Latgalii, czyli na obszarze dawnych Inflant Polskich. Gimnazjum kończyła w Wilnie. Jednak większość życia spędziła w Indiach, gdzie zajmowała się między innymi działalnością społeczną. W latach 60. XX wieku opiekowała się dziećmi uchodźców tybetańskich, którzy nazywali ją Umadevi, czyli Świetlistą Duszą.

- W latach 60. odwiedzała szkoły tybetańskie, by wybrać uczniów, których następnie posyłała do szkół w miastach takich jak Majsur, Bengaluru, a także w okolicach Madras - mówi Tenzim Thundup, jeden z podopiecznych Wandy Dynowskiej. - Była niewysokiej postury. Nie zakładała polskich ani tybetańskich strojów, zwykła chodzić w indyjskim sari - wspomina. - Pierwotnie słyszałem, że była hinduistką. Potem, po spotkaniu z Jego Świątobliwością Dalajlamą, przyjęła buddyzm - dodaje. 

- Wpływ, który wywarła na nasze serca i umysły jest tak silny, że nigdy o niej nie zapomnimy. Była niczym żyjący anioł, który troszczył się o nas jak prawdziwa matka - opowiada Tharlam Changra, która także była wychowanką Wandy Dynowskiej. - Byłyśmy wtedy małymi tybetańskimi uciekinierkami, które nie miały w co się ubrać i które nie znały żadnego języka poza codziennym tybetańskim - mówi. - Pamiętamy jej miłość, jej współczucie i to, że posłała nas do zakonnej szkoły, byśmy mogły zdobyć wykształcenie. Dzięki temu mogłyśmy coś zrobić dla naszej wspólnoty, która cierpiała na brak wykształconych Tybetańczyków - zaznacza.

W nagraniu także o krajobrazie kulturowym Inflant Polskich, gdzie wychowywała się Wanda Dynowska. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Krystyna Kunicka, Ryszard Stankiewicz (Związek Polaków na Łotwie), Bhumo Tsering, Tharlam Changra, Tenzim Thundup (tybetańscy podopieczni Wandy Dynowskiej)

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 18.12

kwh

Playlista