Rzeczpospolita Rafajłowska. Pierwsze terytorium odradzającej się Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:45
To właśnie w Karpatach Wschodnich postało pierwsze terytorium odradzającej się po zaborach niepodległej Polski. Czarnohora, Gorgany, Bieszczady Wschodnie – te góry przyciągały w czasach II RP turystów i narciarzy. Po Karpatach Wschodnich wędrowali Polacy, Ukraińcy, Węgrzy, Rusini, a także Czesi i Słowacy.
Audio
  • Rzeczpospolita Rafajłowska. Pierwsze terytorium odradzającej się Polski (Świat Kresów/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/enelene

Pierwsze terytorium odradzającej się Polski niepodległej, to w latach 1914 – 1915 Rzeczpospolita Rafajłowska.

 – Kiedy po bitwach w dolinie Bystrzycy Nadwórniańskiej legioniści osiedli na dłużej właśnie w Rafajłowej po przejściu grzbietu Karpat w końcu października 1914 roku, stworzyli obszar, na którym rządzili się po polsku. Administracja i ochrona wojskowa były polskie. Była też cała infrastruktura: piekarnie, szpital, łączność telefoniczna z zapleczem frontu - mówił dr Jan Skłodowski, publicysta i historyk.

Wspomnieniami dotyczącymi Rzeczpospolitej Rafajłowskiej podzielił się w audycji Dariusz Dyląg z Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego.

- Chodziłem do liceum w Myślenicach pod Krakowem. Okazało się, że moi starsi "koledzy" sprzed stu lat walczyli i ginęli w obronie Rzeczpospolitej Rafajłowskiej. Zapragnęliśmy się tam w końcu pojawić. Taka możliwość pojawiła się dopiero po 1991 roku, kiedy powstała niepodległa Ukraina. Kiedy pierwszy raz się tutaj znaleźliśmy, trafiliśmy pod sklep. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy okazało się, że sklep to dawny kościółek rzymsko-katolicki zbudowany niewiele lat przed I wojną światową, a łąka była po prostu cmentarzem legionistów – wspominał Dariusz Dyląg.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Dariusz Dyląg (Galicyjskie Towarzystwo Historyczne) i dr Jan Skłodowski (Stowarzyszenie Res Carpatica)

Data emisji: 26.01.2018

Godzina emisji: 18.13

abi/ml

Czytaj także

Audycja Wesoła Lwowska Fala. Humor, wdzięk i piosenka

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 14:13
Wesoła Lwowska Fala była niesłychanie popularną audycją przedwojennego Radia Lwów. Założeniem jej autorów było stworzenie typowo rozrywkowej audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biskup Jan Olszański - duszpasterz na dawnych Kresach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 18:40
W audycji z cyklu "Świat Kresów" odwiedzamy Podole, by przypomnieć postać wybitnego kapłana prowadzącego duszpasterstwo na dawnych Kresach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modernizacja Kresów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 11:22
Kolejną audycję z cyklu "Świat Kresów" poświęciliśmy niedawno wydanej książce "Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II Rzeczpospolitej" Agnieszki Rybak i Anny Smólki. 
rozwiń zwiń