Popularyzacja wiedzy o polskim dziedzictwie na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 07:08
Kolejną audycję z cyklu "Świat Kresów" poświęciliśmy pracom Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA prowadzonym w ubiegłym roku na dawnych Kresach Rzeczpospolitej.
Audio
  • Popularyzacja wiedzy o polskim dziedzictwie na Kresach (Świat Kresów/Jedynka)
Panorama Lwowa
Panorama LwowaFoto: Shutterstock.com

Cmentarz Łyczakowski - nekropolia, o której Polska nie zapomina, Katedra Ormiańska we Lwowie – element dziedzictwa Rzeczpospolitej wielu narodów, lwowski kościół pojezuicki – dziś garnizonowa cerkiew grekokatolicka. To tylko kilka przykładów zaangażowania Instytutu POLONIKA w ochronę polskiego dziedzictwa na ziemiach kresowych.

- Instytut zajmuje się nie tylko dziedzictwem kresowym, ale całym polskim dziedzictwem za granicą, niemniej jednak to ziemie wschodnie są i na pewno będą jeszcze przez wiele lat głównym miejscem naszych działań zwłaszcza jeśli chodzi o projekty związane z inwentaryzacją i konserwacją zabytków – powiedziała Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA.

- Instytut ma krótką historię, bo działa zaledwie rok, ale udało nam się rozpocząć kilka projektów bądź włączyć się w realizowane już projekty na terenach Ukrainy, Litwy i Łotwy. Przygotowujemy się też do działań na terenie Białorusi - mówiła Marta Szafranek, rzecznik prasowy Instytutu.  

W audycji również o planach działania Instytutu w kontekście polskiego dziedzictwa na dawnych ziemiach kresowych w roku 2019. Audycję uzupełnił dr Krzysztof Jabłonka opowieścią o katedrze ormiańskiej we Lwowie. Instytut POLONIKA zakończył w roku ubiegłym konserwację malowideł Jana Henryka Rosena znajdujących się w tej świątyni.

Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Dorota Janiszewska-Jakubiak, Marta Szafranek, dr Krzysztof Jabłonka

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 18.13

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biskup Jan Olszański - duszpasterz na dawnych Kresach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 18:40
W audycji z cyklu "Świat Kresów" odwiedzamy Podole, by przypomnieć postać wybitnego kapłana prowadzącego duszpasterstwo na dawnych Kresach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeczpospolita Rafajłowska. Pierwsze terytorium odradzającej się Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:45
To właśnie w Karpatach Wschodnich postało pierwsze terytorium odradzającej się po zaborach niepodległej Polski. Czarnohora, Gorgany, Bieszczady Wschodnie – te góry przyciągały w czasach II RP turystów i narciarzy. Po Karpatach Wschodnich wędrowali Polacy, Ukraińcy, Węgrzy, Rusini, a także Czesi i Słowacy.
rozwiń zwiń