X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Abp. Józef Teofil Teodorowicz nazywany ormiańskim Skargą

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 19:00
- Można być stuprocentowym Ormianinem i on nim był, można być stuprocentowym Polakiem i on nim był – powiedział historyk dr Krzysztof Jabłonka. W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" przypomnieliśmy postać wybitnego hierarchy ormiańskiego ze Lwowa arcybiskupa Józefa Teofila Teodorowicza.
Audio
  • Wspomnienie Józefa Teofila Teodorowicza (Świat Kresów/Jedynka)
Arcybiskup metropolita lwowski obrządku ormiańskiego Józef Teodorowicz
Arcybiskup metropolita lwowski obrządku ormiańskiego Józef TeodorowiczFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jednym z istotnych przesłań arcybiskupa Teodorowicza były odniesienia do społecznej nauki Kościoła. Zdaniem dr. Krzysztofa Jabłonki, starosty wspólnoty ormiańsko-katolickiej w Warszawie, abp. Teodorowicz swoimi naukami wyprzedzał Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego oraz nauczanie Karola Wojtyły. - Można powiedzieć, że układają się oni w jednym szeregu. W narodzie, który przechowała Rzeczpospolita, widział Ormian Lwowskich, Żydów, Rusinów i Polaków. W jego przemówieniu naród to nie natura, naród to kultura. Można być stuprocentowym Ormianinem i on nim był, można być stuprocentowym Polakiem i on nim był – powiedział dr Jabłonka.

Arcybiskup Józef Teofil Teodorowicz został hierarchą Kościoła w stosunkowo młodym wieku. Liczne pielgrzymki, które odbywał przez objęciem funkcji arcybiskupa pokazywały, że ludzie podążali za jego nauczaniem. - Miał tchnienie ojcowskie. Z racji tego, że dosyć intensywnie prowadził swoje działania naukowo-historyczne, był człowiekiem pióra, a także działał politycznie, zauważono w środowisku, że ten człowiek ma w sobie wysoki poziom intelektualny, a także to, że w trakcie swoich wspaniałych kazań, nazwano go ormiańskim Skargą. Potrafił porwać i przekonać do swoich racji społeczność ormiańską - Maciej Bohosiewicz, przewodniczący Rady Fundacji "Armenian Foundation".

Jaka była jego wizja abp. Teodorowicza odradzającej się wówczas Polski? Jakie było jego spojrzenie na Polskę międzywojenną? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Maciej Bohosiewicz (przewodniczący Rady Fundacji "Armenian Foundation") i dr Krzysztof Jabłonka (starosta wspólnoty ormiańsko-katolickiej w Warszawie)

Data emisji: 9.02.2018

Godzina emisji: 18.13

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzeczpospolita Rafajłowska. Pierwsze terytorium odradzającej się Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:45
To właśnie w Karpatach Wschodnich postało pierwsze terytorium odradzającej się po zaborach niepodległej Polski. Czarnohora, Gorgany, Bieszczady Wschodnie – te góry przyciągały w czasach II RP turystów i narciarzy. Po Karpatach Wschodnich wędrowali Polacy, Ukraińcy, Węgrzy, Rusini, a także Czesi i Słowacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popularyzacja wiedzy o polskim dziedzictwie na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 07:08
Kolejną audycję z cyklu "Świat Kresów" poświęciliśmy pracom Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA prowadzonym w ubiegłym roku na dawnych Kresach Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń