Abp. Józef Teofil Teodorowicz nazywany ormiańskim Skargą

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 19:00
- Można być stuprocentowym Ormianinem i on nim był, można być stuprocentowym Polakiem i on nim był – powiedział historyk dr Krzysztof Jabłonka. W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" przypomnieliśmy postać wybitnego hierarchy ormiańskiego ze Lwowa arcybiskupa Józefa Teofila Teodorowicza.
Audio
  • Wspomnienie Józefa Teofila Teodorowicza (Świat Kresów/Jedynka)
Arcybiskup metropolita lwowski obrządku ormiańskiego Józef Teodorowicz
Arcybiskup metropolita lwowski obrządku ormiańskiego Józef TeodorowiczFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jednym z istotnych przesłań arcybiskupa Teodorowicza były odniesienia do społecznej nauki Kościoła. Zdaniem dr. Krzysztofa Jabłonki, starosty wspólnoty ormiańsko-katolickiej w Warszawie, abp. Teodorowicz swoimi naukami wyprzedzał Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego oraz nauczanie Karola Wojtyły. - Można powiedzieć, że układają się oni w jednym szeregu. W narodzie, który przechowała Rzeczpospolita, widział Ormian Lwowskich, Żydów, Rusinów i Polaków. W jego przemówieniu naród to nie natura, naród to kultura. Można być stuprocentowym Ormianinem i on nim był, można być stuprocentowym Polakiem i on nim był – powiedział dr Jabłonka.

Arcybiskup Józef Teofil Teodorowicz został hierarchą Kościoła w stosunkowo młodym wieku. Liczne pielgrzymki, które odbywał przez objęciem funkcji arcybiskupa pokazywały, że ludzie podążali za jego nauczaniem. - Miał tchnienie ojcowskie. Z racji tego, że dosyć intensywnie prowadził swoje działania naukowo-historyczne, był człowiekiem pióra, a także działał politycznie, zauważono w środowisku, że ten człowiek ma w sobie wysoki poziom intelektualny, a także to, że w trakcie swoich wspaniałych kazań, nazwano go ormiańskim Skargą. Potrafił porwać i przekonać do swoich racji społeczność ormiańską - Maciej Bohosiewicz, przewodniczący Rady Fundacji "Armenian Foundation".

Jaka była jego wizja abp. Teodorowicza odradzającej się wówczas Polski? Jakie było jego spojrzenie na Polskę międzywojenną? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Maciej Bohosiewicz (przewodniczący Rady Fundacji "Armenian Foundation") i dr Krzysztof Jabłonka (starosta wspólnoty ormiańsko-katolickiej w Warszawie)

Data emisji: 9.02.2018

Godzina emisji: 18.13

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzeczpospolita Rafajłowska. Pierwsze terytorium odradzającej się Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:45
To właśnie w Karpatach Wschodnich postało pierwsze terytorium odradzającej się po zaborach niepodległej Polski. Czarnohora, Gorgany, Bieszczady Wschodnie – te góry przyciągały w czasach II RP turystów i narciarzy. Po Karpatach Wschodnich wędrowali Polacy, Ukraińcy, Węgrzy, Rusini, a także Czesi i Słowacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popularyzacja wiedzy o polskim dziedzictwie na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 07:08
Kolejną audycję z cyklu "Świat Kresów" poświęciliśmy pracom Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA prowadzonym w ubiegłym roku na dawnych Kresach Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń