X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

35. jubileuszowe Kaziuki-Wilniuki

Kaziuki-Wilniuki to odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie 4 marca - w dzień świętego Kazimierza. Od niedawna Kaziuki organizowane są również w wielu polskich miastach z inicjatywy Polaków, byłych mieszkańców Wilna lub ich potomków.
Jarmark odpustowy w dniu św. Kazimierza tzw. Kaziuki na rynku Łukiszki (placu Łukiskim) w Wilnie. Stragan z piernikami w kształcie serc.
Jarmark odpustowy w dniu św. Kazimierza tzw. Kaziuki na rynku Łukiszki (placu Łukiskim) w Wilnie. Stragan z piernikami w kształcie serc. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
O Audycji

O historii tego święta mówił w audycji wileński poeta i publicysta Romuald Mieczkowski. - W długie zimowe wieczory coś się strugało, szyło i gdy przychodziła wiosna, chciało się to pokazać innym, sprzedać. Brakowało jakiegoś święta na powitanie wiosny. Trudno powiedzieć, kto na to wpadł, ale pomysł był w dziesiątkę, dowodem czego jest to, że nawet w dzisiejszym zabieganym świecie to święto przetrwało i z dużym powodzeniem odbywa się nie tylko w Wilnie – mówił.  

To nie przypadek, że właśnie w Lidzbarku Warmińskim od 35 lat organizowane są wileńskie Kaziuki. Warmia i Mazury to regiony, na które trafili po II wojnie światowej Polacy z Kresów, przede wszystkim z Wileńszczyzny. – Te tereny są wielokulturowe, ale szczególnie Wileńszczyzna kultywuje swoją kulturę. To spotkanie wileńskiej rodziny. Oni bardzo emocjonalnie to przeżywają – mówił Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Romuald Mieczkowski (wileński poeta i publicysta), Jolanta Adamczyk (organizatorka Kaziuków w Lidzbarku Warmińśkim), Ryszard Niedziółka (burmistrz Kętrzyna)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 18.13

abi

Playlista