"Czyny świadczą o człowieku". Wystawa o Polakach ratujących Żydów na Kresach II RP

W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" rozmawialiśmy o wystawie "Czyny świadczą o człowieku" mówiącej o pomocy niesionej przez Polaków w okresie II wojny światowej Żydom na dawnych Kresach Rzeczpospolitej. 
Trudno wybaczyć takie straszliwe zbrodnie, a tym bardziej je zapomnieć - mówiła Anna Herbich
"Trudno wybaczyć takie straszliwe zbrodnie, a tym bardziej je zapomnieć" - mówiła Anna HerbichFoto: Jacob_09/Shutterstock
O Audycji

Wystawa ta prezentowana jest w salach wystawowych warszawskiego "Przystanku Historia" Biura Edukacji IPN. Opowieść o wystawie przygotowanej przez rzeszowski oddział IPN jest także okazją do refleksji na temat obecności wspólnoty żydowskiej na dawnych Kresach.

- Na terenie dawnych Kresów II Rzeczypospolitej społeczność żydowska była dość liczna. Było to około miliona osób - mówi w audycji "Świat Kresów" prof. Elżbieta Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, współautorka wystawy. - Wystawa została skonstruowana w taki sposób, aby pokazać poszczególne przypadki pomocy niesionej przez Polaków - wyjaśnia gość Jedynki.

Naczelnik oddziału Biura Edukacji IPN w Rzeszowie Jakub Izdebski mówi, że założenie było takie, aby wystawa przypominała rodzinny album. - Chcieliśmy pokazać twarze, kawałek codzienności, zwykłych, normalnych ludzi - zaznacza rozmówca Krzysztofa Renika. - Na wystawie przedstawionych jest 13 wybranych przypadków. Jest to kropla w morzu pomocy - dodaje.

Ekspozycja obejmuje i pokazuje wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej Polskiej według przedwojennego podziału administracyjnego. Prezentuje fotografie wykonane podczas wojny, kilka lat przed jej rozpoczęciem i po jej zakończeniu. Obok zdjęć Polaków starano się pokazać ich żydowskich braci oraz miejsca ukrywania. Na wystawie znalazły się także wybrane, nigdzie dotąd niepublikowane dokumenty, potwierdzające pomoc udzielaną Żydom przez polskich mieszkańców Kresów Wschodnich II RP.

Gośćmi Krzysztofa Renika byli także: Ludmiła Suchackaja - historyk z Berdyczowa i prof. Tadeusz Trajdos z Instytutu Historii PAN. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Elżbieta Rączy (Uniwersytet Rzeszowski), Jakub Izdebski (naczelnik oddziału Biura Edukacji IPN w Rzeszowie), Ludmiła Suchackaja (historyk z Berdyczowa), prof. Tadeusz Trajdos (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 30.03.2018

Godzina emisji: 18.14

kh

Playlista