X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marian Hemar - postać kluczowa dla przedwojennego i powojennego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 16:02
6 kwietnia 1901 roku urodził się Marian Hemar, twórca kabaretowy, autor tekstów piosenek, poeta nierozerwalnie związany ze Lwowem. – To miasto w latach 20. i 30. było bardzo silnym ośrodkiem kabaretu polskiego. Wydało takie postacie, które przeszły do świadomości powszechnej. Wśród nich – Marian Hemar – mówił prof. Adam Redzik z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Wspomnienie Mariana Hemara (Świat Kresów/Jedynka)
Marian Hemar
Marian HemarFoto: NAC

Marian Hemar urodził się we Lwowie i tam spędził pierwsze 25 lat życia. Ten lwowski etap był dla Hemara o tyle istotny, że wpłynął na jego twórczość kabaretową i sentymentalną w późniejszym okresie londyńskim.

- W Londynie, gdzie pracował jako literat i dziennikarz, Lwów był dla niego bohaterem pierwszego planu. Był to oczywiście obraz wyidealizowany. Nawet we fragmentach twórczości, które nie dotyczyły bezpośrednio Lwowa, starał się nawiązywać do tematów lwowskich – opowiadała lwowska dziennikarka Beata Kost.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, uzupełnionej fragmentami piosenek Mariana Hemara oraz jego poezji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Beata Kost (lwowska dziennikarka i badaczka kultury oraz tradycji Lwowa) i prof. Adam Redzik (pasjonat przedwojennego Lwowa, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 18.13

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czyny świadczą o człowieku". Wystawa o Polakach ratujących Żydów na Kresach II RP

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 18:14
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" rozmawialiśmy o wystawie "Czyny świadczą o człowieku" mówiącej o pomocy niesionej przez Polaków w okresie II wojny światowej Żydom na dawnych Kresach Rzeczpospolitej. 
rozwiń zwiń