X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Garniewicz - z Wilna do Międzyrzecza

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 18:40
Wilnianin, który jako sześcioletnie dziecko musiał opuścić w latach czterdziestych Wilno i trafił na ziemie zachodniej Polski. Po latach życia w Wielkopolsce, po okresie życia w Poznaniu, jego związki z Wilnem i Wileńszczyzną odżyły za sprawą "Kapeli Wileńskiej" z Wilna, której stał się solistą oraz konferansjerem.
Audio
  • Jerzy Garniewicz opowiada o związkach z Wilnem (Świat Kresów/Jedynka)
Jarmark odpustowy 2.03.1932 r. w dniu św. Kazimierza tzw. Kaziuki na rynku Łukiszki (placu Łukiskim) w Wilnie. Stragan z piernikami w kształcie serc.
Jarmark odpustowy 2.03.1932 r. w dniu św. Kazimierza tzw. Kaziuki na rynku Łukiszki (placu Łukiskim) w Wilnie. Stragan z piernikami w kształcie serc.Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Jerzy Garniewicz, to artysta estradowy, aktor Kabaretu Tey, a także przez wiele lat właściel klubo-restauracji "Kresowa" w Poznaniu, która była miejscem spotkań Kresowiaków rzuconych przez los na ziemie zachodniej Polski.

Jerzy Garniewicz nie godzi się, żeby nazywać go repatriantem. Określa siebie, jako ekspatrianat. - To nie myśmy uciekali, tylko granice się przesunęły i stąd nazwa repatrian jest nieprawdziwa - wyjaśnia artysta.

Wspomina, jak odbudował kontakty z Wilnem, jak czuł się w nowym miejscu, a także jak zaskoczył go stan wojenny podczas rejsu z kabaretem Tey.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Jerzy Garniewicz (artysta ekstradowy, kabaretowy, )

Data emisji: 22.04.2018

Godzina emisji: 18.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firma Elektrit i jej rola w modernizacji i radiofonizacji dawnych Kresów II RP

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 11:36
Czy w radiu wypada opowiadać o radiu, a właściwie o odbiornikach radiowych? Dzieje Kresów podpowiadają, że tak. Wileńska firma Elektrit w okresie międzywojennym była jednym z największych producentów radioodbiorników i tym samym w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju radiofonii na ziemiach kresowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

35. jubileuszowe Kaziuki-Wilniuki

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 13:11
Kaziuki-Wilniuki to odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie 4 marca - w dzień świętego Kazimierza. Od niedawna Kaziuki organizowane są również w wielu polskich miastach z inicjatywy Polaków, byłych mieszkańców Wilna lub ich potomków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kaziuki Wilniuki". Rodzinne wileńskie spotkania z wieloletnią tradycją

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 10:50
W kolejnym wydaniu "Świata Kresów" mówiliśmy o współpracy dawnych Kresowiaków oraz ich potomków - zarówno tych, którzy po II wojnie światowej musieli zamieszkać na Warmii z Polakami jak i tych, którzy nadal zamieszkują na Wileńszczyźnie.
rozwiń zwiń