X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Symbol poświęcenia najmłodszego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 14:00
Lwów był miastem wielu kultur i tradycji, ale polskość była tam zawsze obecna. W walkach o Lwów w latach 1918-1919 brała udział polska młodzież.
Audio
  • Historia Orląt Lwowskich (Świat Kresów/Jedynka)
Cmentarz Orląt Lwowskich
Cmentarz Orląt LwowskichFoto: PAP/Dariusz Delmanowicz

Prof. Wojciech Roszkowski pisząc książkę o Orlętach Lwowskich zastanawiał się, czy zagadnienia obrońców Lwowa nie powinien omówić szerzej. – Przecież nie tylko Orlęta stanęły do walki – zauważył. – Jednak uznałem, że Orlęta to taki symbol poświęcenia tego najmłodszego pokolenia.

Gość audycji przyznał, że bardzo ważnym pytaniem jest pytanie o to, dlaczego tak młoda młodzież musiała się włączyć do walki. –Zapominamy, że Lwów w roku 1918 był ogołocony z mężczyzn w sile wieku, którzy jeszcze nie wrócili z frontów – przypomniał historyk.  

W audycji poruszyliśmy temat sytuacji społeczno-politycznej we Lwowie u schyłku I wojny światowej i o okolicznościach, w jakich doszło do obrony Lwowa przed siłami ukraińskimi. – To był moment, w którym wróciła nadzieja na odzyskanie niepodległości dla narodu polskiego. Ta niebywała okazja dziejowa, która zaistniała, sprawiła, że Polacy uwierzyli, że mogą wybić się na niepodległość. Postawa najmłodszych mieszkańców Lwowa dała przykład reszcie polski – zauważył Mariusz Graniczka, prezes Polskiego Stowarzyszenia Gimnastycznego "Sokół" Lwów-Macierz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat kresów 

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk, autor książki "Orlęta Lwowskie"), Mariusz Graniczka (prezes Polskiego Stowarzyszenia Gimnastycznego "Sokół" Lwów-Macierz)

Data emisji: 4.05.2019

Godzina emisji: 18.121

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy na Wschodzie. Wojska polskie w dziejach Grodna

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 14:52
Przybywali do miasta po latach rosyjskiej, a potem niemieckiej okupacji. Mieszkańcy Grodna witali ich z radością i entuzjazmem. 28 kwietnia 1919 roku wojska polskie weszły do miasta nad Niemnem. Rola Polski w dziejach Grodna jest znacząca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Hiszpanii. Ekspert: widać ogólnoeuropejskie trendy polityczne

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 18:00
Wybory pokazały rozbicie polityczne Hiszpanii, koniec dominacji dwóch głównych partii - mówił Maciej Okraszewski z portalu Dział Zagraniczny. Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych) zwrócił uwagę na to, że fragmentacja polityczna dotyczy obecnie większości krajów Europy. Dodał, że dotychczasowe elity zachowują się zachowawczo, brak jest nowej diagnozy rzeczywistości politycznej. 
rozwiń zwiń