Koncert we lwowskiej katedrze na odrestaurowanych organach

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 09:13
W kolejnym wydaniu audycji "Świat Kresów" zaprosiliśmy Państwa do Lwowa, na pierwszy po stu latach koncert organowy wykonany przez prof. Wiktora Łyjaka na odrestaurowanych małych organach w katedrze lwowskiej.
Audio
  • Małe organy znowu zabrzmiały w katedrze lwowskiej (Świat Kresów/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

Organy ożyły dzięki pracom konserwatorskim wykonanym przy wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika".

- Jesteśmy wdzięczni za odnowienie tych organów, bo one nie tylko uwrażliwiają nas na piękno ale przede wszystkim wprowadzają ducha, atmosferę, pomagają ludziom głębiej przeżyć spotkanie z Bogiem - mówi metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Dlaczego organy nie były tak długo używane? Czy łatwo było je odrestaurować? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat kresów 

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Gość: abp Mieczysław Mokrzycki (metropolita lwowski), Bartosz Cichocki (polski ambasador na Ukrainie), prof. Wiktor Łyjak, Bernard Termen (organmistrz z Wilna) oraz Dorota Janiszewska-Jakubiak (dyr. Instytutu "Polonika")

Data emisji: 11.05.2019

Godzina emisji: 18.12

kh

 

Czytaj także

Polskie zabytki na dawnych Kresach

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 19:00
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" opowiadamy o wybranych obiektach polskiego dziedzictwa pozostawionego na dawnych Kresach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

35. jubileuszowe Kaziuki-Wilniuki

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 13:11
Kaziuki-Wilniuki to odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie 4 marca - w dzień świętego Kazimierza. Od niedawna Kaziuki organizowane są również w wielu polskich miastach z inicjatywy Polaków, byłych mieszkańców Wilna lub ich potomków.
rozwiń zwiń