Czarna Trzynastka Wileńska - wzór braterstwa, służby i patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 18:10
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów” opowiadamy o Czarnej Trzynastce Wileńskiej, czyli o drużynie, która przeszła do legendy wileńskiego i polskiego harcerstwa. 
Audio
  • Historia Czarnej Trzynastki Wileńskiej (Świat Kresów/Jedynka)
Przysięga harcerzy przed pomnikiem poległych za ojczyznę na Górze Zamkowej w Wilnie (1926)
Przysięga harcerzy przed pomnikiem poległych za ojczyznę na Górze Zamkowej w Wilnie (1926)Foto: Archiwum Ilustrowanego Kuriera Codziennego/NAC

Harcerskie chusty spinali zwykłą szyszką, byli harcerzami spod znaku Zawiszy Czarnego. Program drużyny był bardzo szlachetny. Głosił: braterstow i równość ludzi, wolność sumienia, tolerancja, odważne opowiadanie się po stronie prawdy, sprawiedliwośći dobro ogólne w budowie ustroju społecznego i gospodarczego, poszanowanie praw mniejszości narodowych, stała dążność do moralnego doskonalenia siebie, krzewienie życzliwości i pomocy innym.

Profesor Grzegorz Nowik wspomina osobę założyciela drużyny Józef Grzesiak "Czarny". - Żadne słowa nie są w stanie opisać tego, co w wychowaniu harcerskim jest najważniejsze, czyli osobowości - mówi historyk. Podkreśla, że instruktor powinien być wzorem dla harcerzy. Józef Grzesiak całym życiem, równiez pozaharcerskim reprezentował to, co było zawarte wn programie drużyny.

Marek Frąckowiak przypomina, że Józef Grzesiak wcześniej założył drużynę harcerską w Krakowie o tych samych barwach i numerze. z 20 skautami poszedł na wojnę polsko-bolszewicką. - Jego bojowe szlaki zawiodły go do Wilna i tam pozostał, a jego wojenni towarzysze wrócili do Krakowa, do druzyny, która do dzisiaj istnieje - mówi. W Wilnie objął bardzo słabą druzynę o numerze 3 i przekształcił ją w Czarną Trzynastkę Wileńską.

Jakie były losy drużyny i jej założyciela? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat kresów 

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Goście: prof. Grzegorz Nowik (historyk, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, przewodniczący ZHR), Marek Frąckowiak (szef Niezależnego Wydawnictwa Harcerskiego)

Data emisji: 19.05.2019

Godzina emisji: 18.15

ag


Czytaj także

W Wilnie o polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 09:15
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" zaprosiliśmy Państwa do współczesnego Wilna na spotkanie zorganizowane przez Polski Klub Dyskusyjny z okazji Święta Niepodległości Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firma Elektrit i jej rola w modernizacji i radiofonizacji dawnych Kresów II RP

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 11:36
Czy w radiu wypada opowiadać o radiu, a właściwie o odbiornikach radiowych? Dzieje Kresów podpowiadają, że tak. Wileńska firma Elektrit w okresie międzywojennym była jednym z największych producentów radioodbiorników i tym samym w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju radiofonii na ziemiach kresowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kaziuki Wilniuki". Rodzinne wileńskie spotkania z wieloletnią tradycją

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 10:50
W kolejnym wydaniu "Świata Kresów" mówiliśmy o współpracy dawnych Kresowiaków oraz ich potomków - zarówno tych, którzy po II wojnie światowej musieli zamieszkać na Warmii z Polakami jak i tych, którzy nadal zamieszkują na Wileńszczyźnie.
rozwiń zwiń