Festiwal Poezji "Maj nad Wilią" 2019. Wileńskie spotkanie ludzi sztuki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 21:25
W audycji "Świat kresów" Romuald Mieczkowski, który jest organizatorem festiwalu powiedział o tym, dla kogo przeznaczony jest festiwal, co dzieje się na wydarzeniu i kto jest jego patronem.
Audio
Wilno, Litwa
Wilno, LitwaFoto: Shutterstock

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie wystartował 26. Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią". Słyszymy, że wydarzenie jest tradycją, która ma już ćwierć wieku, oraz że gromadzi zwolenników literatury i sztuki. Festiwal rozpoczął się 26 maja i potrwa do 30 maja. Z nagrania archiwalnego dowiedzieliśmy się, że wydarzenie znajduje ciągle nowych zwolenników i tworzy niszowe środowisko, które zrzesza "zakochanych w poezji Polaków z Litwy".

Romuald Mieczkowski, który jest koordynatorem i organizatorem festiwalu mówi, że ważni są patronowie wydarzenia. - Może to dotyczyć zarówno ludzi, jak i wydarzeń - mówi. W tym roku imprezie patronuje 100. rocznica odrodzenia się Uniwersytetu w Wilnie.

Gość Jedynki mówi, że na tegoroczny "Maj nad Wilią" zaprosił gości, którzy są wzorcem dla Wilnian mieszkających poza granicami kraju. - Mam nadzieję, ze Polacy z Wileńszczyzny zadziwią świat swoimi talentami - twierdzi.  

W czym tkwi magia festiwalu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Świat kresów 

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Goście: Romuald Mieczkowski (poeta, organizator i koordynator Festiwalu Poezji "Maj nad Wilią")

Data emisji: 25.05.2019

Godzina emisji: 18.15

K.A

Czytaj także

Polacy na Wschodzie. Wojska polskie w dziejach Grodna

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 14:52
Przybywali do miasta po latach rosyjskiej, a potem niemieckiej okupacji. Mieszkańcy Grodna witali ich z radością i entuzjazmem. 28 kwietnia 1919 roku wojska polskie weszły do miasta nad Niemnem. Rola Polski w dziejach Grodna jest znacząca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna Trzynastka Wileńska - wzór braterstwa, służby i patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 18:10
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów” opowiadamy o Czarnej Trzynastce Wileńskiej, czyli o drużynie, która przeszła do legendy wileńskiego i polskiego harcerstwa. 
rozwiń zwiń