I wojna światowa - zapomniana historia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 16:25
- Opanowała nas idea, by przywrócić blask jednej z nekropolii nad dolnym Sanem, konkretnie w Rozwadowie - mówi Tomasz Nowakowski, współpracownik Fundacji Przywróćmy Pamięć.
Audio
  • Tomasz Nowakowski o przywracaniu pamięci o wydarzeniach I wojny światowej (Padnij-powstań!/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Dziś wiele mówi się o II wojnie światowej, natomiast o pierwszym wielkim konflikcie, który przetoczył się przez polskie ziemie, często zapominamy. Tomasz Nowakowski przyznaje, że sam zaczął zgłębiać tę historię dzięki opowieściom dziadka - wachmistrza 9 Pułku Dragonów Cesarsko-Królewskiej Armii. - Wziął udział m.in. w ostatniej w dziejach świata bitwie kawaleryjskiej, która miała miejsce pod Jarosławicami - mówi.

Gość Jedynki opowiada też, jakie przedmioty z czasów I wojny światowej odnajdują archeolodzy nad Sanem, i opowiada o zapomnianych cmentarzach wojennych oraz zachowanych do dziś 100-letnich odznakach wojskowych.

***

Tytuł audycji: "Padnij-powstań!"

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Paweł Lekki

Gość: Tomasz Nowakowski (pułkownik rezerwy Straży Granicznej, były muzealnik, współpracownik Fundacji Przywróćmy Pamięć)

Data emisji: 23.04.2016

Godzina emisji: 9.25

mg/mm

Czytaj także

Stulecie Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 12:30
3 sierpnia 1914 roku w krakowskich Oleandrach powstała Pierwsza Kompania Kadrowa, która potem zmieniła się w Legiony Polskie. Rozpoczynają się obchody stulecia Legionów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Organizacja Wojskowa. Gwardia Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 05:40
I wojna światowa była okazją do odzyskania niepodległości, jakiej Polacy oczekiwali od chwili rozbiorów. Nasi rodacy, na czele z Józefem Piłsudskim, nie byli naiwni. Wiedzieli, że wolność przyjdzie im wywalczyć. W tym celu powstała POW.
rozwiń zwiń