Serwis specjalny Polskiego Radia o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 10:14
Z okazji 115. rocznicy urodzin rotmistrza Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis internetowy poświęcony bohaterskiemu żołnierzowi.
Audio
  • Nowy serwis specjalny Polskiego Radia (Padnij-Powstań!/Jedynka)
Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dostał się do Auschwitz w celu przeprowadzenia rozpoznania i zdobycia informacji wywiadowczych
Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dostał się do Auschwitz w celu przeprowadzenia rozpoznania i zdobycia informacji wywiadowczychFoto: Wikipedia/autor nieznany
Zobacz serwis specjalny:
pilecki.jpg
Witold Pilecki

- Nie każdego, kto robi coś dobrego albo ważnego, można nazwać bohaterem. W przypadku życia Witolda Pileckiego śmiało można powiedzieć, że nie jest nadużyciem to słowo - bohater - powiedziała Izabella Mazurek z działu Historia portalu PolskieRadio.pl.

- Przez całe swoje życie bezinteresownie służył Polsce, nie oczekiwał niczego w zamian. Ideały jego i wartości zamykają się w trzech słowach: Bóg, honor i ojczyzna. Jego wiara, umiłowanie wolności, patriotyzm i poświęcenie zostały brutalnie zdeptane przez komunizm a wcześniej przez totalitarne Niemcy  - dodała.

Co możemy zobaczyć na portalu www.pilecki.polskieradio.pl? O tym opowiedział Maciej Machcewicz z działu Historia portalu PolskieRadio.pl.

***

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, w północno-zachodniej Rosji. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 1918 roku. Dwa lata później, jako kawalerzysta, brał udział w obronie Grodna w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W kampanii wrześniowej walczył w 19. i 41. Dywizji Piechoty.

W 1940 roku dobrowolnie dał się aresztować i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Organizował tam ruch oporu a także stworzył jeden z pierwszych raportów o Holokauście. Uciekł z Auschwitz, by następnie wziąć udział w Powstaniu Warszawskim.

W 1947 roku został aresztowany przez komunistów, a rok później został skazany na śmierć i stracony. W III RP został zrehabilitowany, w 2006 roku pośmiertnie odznaczono go Orderem Orła Białego a trzy lata temu awansowano na stopień pułkownika.

W kwaterze "Ł" na Powązkach Wojskowych w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej nadal szuka szczątków rotmistrza. Uważa się, że to właśnie w dołach śmierci na tym cmentarzu komuniści zagrzebali Witolda Pileckiego.

***

Tytuł audycji: "Padnij-powstań!"

Prowadzą: Karolina Rożej i Paweł Lekki

Goście: Izabella Mazurek, Maciej Machcewicz (PolskieRadio.pl)

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 9.47

kk

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:55
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń