Industrialne serce bije w województwie śląskim

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 15:02
- Pokazujemy technikę i technologię przez zabawę. Nie wolno zapominać o przeszłości, bo ona kształtuje przyszłość - podkreśla Adam Hajduga organizator Industriady
Audio
  • Relacje z Industriady czyli Święta Szlaków Zabytków Techniki (Padnij powstań/Jedynka)
Radiostacja Gliwice
Radiostacja GliwiceFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Industriada czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki to wydarzenie pokazujące dziedzictwo kulturalne, przemysłowe, historyczne, przyrodnicze i tradycje Górnego Śląska. To także imprezy towarzyszące: koncerty, wystawy, pokazy filmów , spektakle, gry miejskie, spacery z przewodnikami. Do zwiedzania są 44 obiekty w 27 miastach.

- Opowiadamy historie związana z zabytkami przemysłowymi, historie naukowców i wynalazców - wyjaśnia Adam Hajduga. Uczestnicy Industriady dowiedzą się np. czy dobry duch kopalni Skarbnik lubił śpiew kanarków, co robił kocur w browarze, albo o co się spierał Tesla z Edisonem - dodaje Hajduga.

Sława Bieńczycka odwiedziła z mikrofonem niektóre obiekty otwarte dla zwiedzających w ramach festiwalu Industriada. Jej goście zapraszali na Szlak Zabytków Techniki. Paweł Gąsiorczyk z Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach zachęcał do odwiedzenie tego największego w Polsce muzeum pożarnictwa. Ewa Chudyba zapraszała do Radiostacji Gliwice, gdzie zobaczyć można najwyższą drewnianą konstrukcję w Europie. A Adam Kowalski do odwiedzenia Muzeum Śląskiego w Katowicach.

***

Tytuł audycji: "Padnij-powstań!"

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Paweł Lekki

Gość: Adam Hajduga (organizator Industriady), Paweł Gąsiorczyk (Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach), Ewa Chudyba (Radiostacja Gliwice), Adam Kowalski (Muzeum Śląskie w Katowicach)

Data emisji: 11.06.2016

Godzina emisji: 09.20

ab/gs

Czytaj także

Stalowa Wola: historia intensywna, choć krótka

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 13:00
Budowa tego miasta trwała 26 miesięcy i 26 dni. Jego nazwa, nadana w czerwcu 1939 roku, jest bardzo symboliczna. I choć kojarzy się głównie z hutą, to 60 proc. powierzchni miasta zajmują lasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świadectwo naszej historii". Radiostacja w Babicach ma szansę zostać zabytkiem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 15:59
Przedwojenna Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza w Babicach pod Warszawą zostanie ocalona przed zniszczeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Te przedsięwzięcia pokazują, że za historią, datami kryją się emocje"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 10:30
Ekspozycja stała Muzeum Katyńskiego, rekonstrukcja "Obława Augustowska. Lipiec 1945" i akcja społeczna "Chwalimy się Powstaniem" zwyciężyły w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2015 organizowanym przez Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anakonda 16. Sztandarowa operacja wojsk powietrzno-desantowych

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 07:00
Desant w ramach ćwiczeń NATO odbywających się w Polsce to największa operacja w historii ostatnich dekad – mówi Pułkownik Grzegorz Chałupka.
rozwiń zwiń