Portretuje tych, od których ludzie odwracają wzrok

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 10:45
- W naszym zabieganym świecie prawie nikt nie może pochwalić się domem, który wykracza poza materialne pojęcie. Dlatego bezdomność to nie abstrakcja, może dotyczyć każdego z nas - mówi Jacek Hajnos.
Audio
  • Jacek Hajnos autor albumu "Różnica"o swojej pracy z bezdomnymi (Ocaleni/Jedynka)
Jacek Hajnos, artysta-plastyk, który zainteresował się bezdomnością
Jacek Hajnos, artysta-plastyk, który zainteresował się bezdomnościąFoto: Wojciech Kusiński/PR

Autor albumu "Różnica", którego premiera odbędzie się 25 czerwca, wyznał "czuję się milionerem, bo dostałem od bezdomnych niesamowite bogactwo historii, wrażliwości, serca i czasu".

Opracowanie "Różnica" to efekt ponad pięcioletniej pracy z bezdomnymi. Znajdziemy tam portrety i historie 77 osób, między innymi: biznesmena, kierowcy, mistrza polski w kickboxingu, boksera, muzyków. - Każdy z nas może być bezdomnym, nawet o tym nie wiedząc. Biegamy za materialnymi rzeczami, a nasze mieszkania są puste, nie ma w nich miłości, przyjaźni. Nie ma normalnych relacji - mówi Hajnos. - Tym się różnimy, że wewnętrzną pustkę przykrywamy ładnymi ubraniami, prestiżem. Bezdomność jest złożonym problemem, ale na początku bierze się z braku relacji, z braku miłości. Alkohol czy używki są wtórne - tłumaczy artysta.

W młodości chorował na atopowe zapalenie skóry. Cierpienie to otworzyło go i uwrażliwiło, ale przełom nastąpił na pierwszym roku studiów. Na rekolekcjach oddał Bogu talent i postanowił portretować tych, od których ludzie odwracają wzrok. Spotkał osoby ze stowarzyszenia Wspólnoty Betlejem w Jaworznie. Zamieszkał tam i zaczął portretować bezdomnych. W różnych miejscach w Polsce odwiedzał domy pomocy, noclegownie, wspólnoty. Pomagał i pomaga bezdomnym na ulicy.

- Mój projekt w warstwie treściowej ma zniwelować różnice między ludźmi. Brudni, śmierdzący bezdomni, którzy nie mają nic wspólnego z moim poukładanym i treściwym życiem, to mit, to sztucznie napompowany przez materialistyczne, przedmiotowe podejście do życia, stereotyp. Bezdomność może dotknąć każdego z nas - tłumaczy Jacek Hajnos.

***

Tytuł audycji: "Ocaleni" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Jacek Hajnos (artysta, plastyk)

Data emisji: 21.06.2016

Godzina emisji: 23.08

ab/mg

Czytaj także

Jak pomagać bezdomnym? "Dając im najpierw mieszkanie"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 13:20
- Dopóki człowiek nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb fizjologicznych oraz potrzeby bezpieczeństwa, nie jest w stanie podjąć poważnej pracy nad swoimi problemami - mówi w "Popołudniu z radiową Jedynką" koordynatorka akcji "Najpierw mieszkanie" Julia Wygnańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilian Kamiński: wspaniale jest widzieć nadzieję w oczach innych

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 20:24
- W pomaganiu ludziom, których życie ciężko doświadczyło najważniejsze dla mnie jest, żeby zakwitła w nich nadzieja, że życie jest wartością ponad wszelką miarę - mówi Emilian Kamiński, aktor i reżyser.
rozwiń zwiń