Jan Jakub Należyty: sukces przyszedł za wcześnie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 13:00
Bohater dzisiejszej audycji to aktor, piosenkarz, bard, satyryk, autor sztuk teatralnych i miłośnik piosenki francuskiej. Przez lata walczył z nałogiem alkoholowym.
Audio
  • Jan Jakub Należyty i historia jego ocalenia (Ocaleni/Jedynka)
Jan Jakub Należyty
Jan Jakub NależytyFoto: PAP/Marek Gorczyński

Jan Jakub Należyty urodził się w Nakle nad Notecią i - jak opowiada - był marzycielem. - Tak się rozmarzyłem, że nie skończyłem liceum, udało mi się to całe lata później - przyznaje. Opowiada też, że do 7. roku życia wychowali go ludzie, którzy nie byli jego rodzicami. - Dopiero jak przeprowadziłem się do Bydgoszczy, zamieszkałem z mamą. Kochała mnie, dzieciństwo miałem może trochę rygorystyczne, ale nie było ono złe - mówi. - Dużo czytałem, rzadko grałem w piłkę z kolegami - dodaje. Jego wielką miłością była też muzyka.

W 1983 r. na XX Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Należyty zdobył nagrodę Grand Prix im. Karola Musioła w konkursie "Promocje" za wykonanie piosenki "Zawód Clowna". Miał wtedy 19 lat, okrzyknięto go odkryciem i nietuzinkową osobowością estradową. - Sukces przyszedł za wcześnie, moje dzieciństwo zamieniło się w niespodziewaną dorosłość - koncerty, nocne życie, człowiek się pogubił - przyznaje artysta.

Jan Jakub należyty opowiada też o nałogu alkoholowym, rozpadzie swojego małżeństwa i wychodzeniu na prostą. Mółwi też o swoich najnowszych projektach artystycznych. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Ocaleni" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Jan Jakub Należyty (aktor, piosenkarz, bard, satyryk, dramaturg)

Data emisji: 22.11.2016 r.

Godzina emisji: 23.06

mg/gs

Czytaj także

Marcin Kwaśny: lepiej przeżywać życie w świadomości

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 14:30
- Nie warto być marionetką własnych słabości, trzeba decydować o sobie - mówił w Jedynce aktor, który zerwał z alkoholem, by ratować swoje małżeństwo i życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prekursorka grup kobiecych w ruchu AA o swoim wyjściu z nałogu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 11:02
Podopieczni nazywają ją "Świętą Teresą". Uwolniona od nałogu alkoholiczka, od 30 lat jako terapeutka daje serce tym, którzy ciągle cierpią za sprawą alkoholu lub współuzależnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od bezsilności do wolności. 12 kroków wystarczy?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 11:30
- "Dwanaście kroków" to nie jest program na niepicie, to program na zmianę w życiu: umysłową, duchową, zmianę przekonań i spojrzenia na świat – podkreśla Meszuge, niepijący alkoholik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Irena Hojfeldt ocaliła męża i siebie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:00
W 1935 r. makler giełdowy Bill Wilson i dr Bob Smith założyli ruch Anonimowych Alkoholików. Do Akron w USA wciąż przyjeżdżają członkowie AA z całego świata, a Irena Hojfeldt gości tych, którzy przybywają z Polski.
rozwiń zwiń