Józef Grzyb. Całe życie kradł, dziś pomaga więźniom

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 11:45
Józef Grzyb był złodziejem, alkoholikiem i recydywistą, który w sumie ponad 35 lat spędził w więzieniach. Dziś zmienia swoje życie, został terapeutą uzależnień i pomaga więźniom. Jest też bohaterem książki "Całe życie kradłem".
Audio
  • Józef Grzyb o swojej drodze od przestępczości i uzależnień do wolności (Ocaleni/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Gość audycji zaznacza, że nigdy nie popełnił bardzo ciężkiego przestępstwa, a karany był głównie za kradzieże, które zaczęły się już w bardzo młodym wieku.

- Zabrano mi uczucia, po rozwodzie rodziców trafiłem do babci, która się mną nie zajmowała. Zacząłem kraść, żeby kupić sobie słodycze, buty, bo tego w domu nie miałem. Widziałem, jak inni się ubierają, a ja nie miałem skąd tego wziąć - mówi Józef Grzyb.

Opowiada też o kolejnych latach spędzonych w zakładach wychowawczych, a później - więzieniach. - Spotkałem na drodze dorosłych, recydywistów, którzy wyszkolili mnie w złodziejskim fachu, ale też przekazali życiowe doświadczenia. Przede wszystkim, że najlepszym przyjacielem w więzieniu jest książka, i że warto zasypiać z jakimś marzeniem. - Ja zasypiając, zawsze marzyłem o miłości. Ale też o tym, że aby polepszyć swoje życie, muszę coś zorganizować, ukraść - wspomina.

Józef Grzyb mówi też o tym, jak po wyjściu z więzienia nie mógł sobie poradzić z wolnością. Wyjaśnia też, jak jedna wstrząsająca wiadomość zmieniła jego podejście do życia i sprawiła, że postanowił zacząć uczciwe i wolne od nałogów życie. Pomogła mu w tym pewna fundacja.

***

Tytuł audycji: Ocaleni w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Józef Grzyb (były więzień, terapeuta uzależnień)

Data emisji: 6.12.2016

Godzina emisji: 23.06

mg/mc

Czytaj także

Lech Dyblik: dostałem drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 11:51
- Wiele lat temu, gdy myślałem o tym, żeby ze sobą skończyć, uświadomiłem sobie z żalem, że moje życie nie jest nikomu do niczego potrzebne. Ani moim najbliższym, ani mnie samemu - mówi w audycji "Ocaleni" aktor i pieśniarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Romuald Sadowski. Papcio dziewczyn z ośrodka

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 12:00
Dr Romuald Sadowski od kilkudziesięciu lat przez wychowanki domu poprawczego nazywany jest papciem. - To ciepłe, piękne słowo, jest mi miło, ale bywa, że i smutno, bo w życiu tych nastoletnich dziewcząt nie było bliskiej osoby, do której miałyby zaufanie - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Jakub Należyty: sukces przyszedł za wcześnie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 13:00
Bohater dzisiejszej audycji to aktor, piosenkarz, bard, satyryk, autor sztuk teatralnych i miłośnik piosenki francuskiej. Przez lata walczył z nałogiem alkoholowym.
rozwiń zwiń