Ostrowska-Biskot: z uzależnień są wyzdrowienia. Nie ma wyleczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 11:55
- W terapii nie lubię mówić, że coś się "uda". To nie jest udawanie, to jest ciężka praca. Zawsze powtarzam pacjentom: trzeźwienie, zdrowienie jest dla kozaków, cieniasy nie dadzą rady - stwierdziła w radiowej Jedynce Hanna Ostrowska-Biskot.
Audio
  • Hanna Ostrowska-Biskot: Wyzdrowiały trzeźwy to jest ktoś, kto przestrzega wartości, jest empatyczny, potrafi pochylić się nad drugim człowiekiem (Ocaleni/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Jako terapeutka Ostrowska-Biskot przepracowała wiele lat nie tylko w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach, ale także w warszawskiej izbie wytrzeźwień przy ul.Kolskiej. - Nie ma człowieka, który do końca jest zły. Każdy ma w sobie coś fajnego, dobrego, miłego i to trzeba dostrzec, i na tym się opierać, i to rozbudowywać - tłumaczyła ekspertka.

Czy ta doświadczona terapeutka potrafi przewidzieć, który pacjent łatwiej, a który trudniej będzie wychodził z nałogu? - Nie, tego nigdy nie wiem - odpowiedziała. - Zdarza się człowiek, który idzie jak burza przez terapię, pod koniec sprawia wrażenie mądrzejszego od terapeuty, a po dwóch tygodniach wraca do picia. A przychodzi "bida taka" co nie wie, jak pisać OPT-y (Osobiste Programy Terapii) i spotykamy się po 15 latach i on dalej nie pije - wyznała Hanna Ostrowska-Biskot. 

- Pierwszym warunkiem pracy przy wychodzeniu z nałogu są otwarte uszy. Niezbędne są one do tego, by od osób, które już mają otwarte oczy, czyli zdrowieją, słyszeć jakie są oczekiwania - mówiła terapeutka. - Takie zdrowiejące osoby na mityngach są najlepszymi nośnikami wiedzy, co robić, żeby nie wracać do picia, do grania, do brania. I bardzo ważna jest pokora. Zdrowienie osiągają ci, którzy słuchają, czasami pewne rzeczy robią wbrew sobie - bo terapia wcale im się nie podoba, ale uwierzą, że tak trzeba i w pewnym momencie odkrywają, że to działa - ujawniała Ostrowska-Biskot.  

Na czym polega terapia 12 kroków, co to jest system iluzji i zaprzeczeń i dlaczego rozmówczyni Rafała Porzezińskiego - z wykształcenia kryminolog - zajęła się terapią uzależnień? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Ocaleni" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Hanna Ostrowska-Biskot (psychoterapeutka uzależnień)

Data emisji: 7.02.2017

Godzina emisji: 23.05

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dramat toczył się w czterech ścianach mieszkania"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 14:40
Pani Urszula zmagała się z alkoholizmem, ale od 10 lat żyje w trzeźwości. W audycji "Ocaleni" po raz pierwszy publicznie opowiedziała swoją historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedno piwo dziennie? "Elegancki alkoholizm nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 17:41
- Wielu z moich pacjentów pije piwo na sen, ale jakość odpoczynku jest zrujnowana, bo ten napój to bomba kaloryczna. Organizm zamiast się regenerować trawi, a sam sen jest rozłożony na łopatki - mówi terapeuta uzależnień Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń