Szewach Weiss: wydoroślałem w wieku 6 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 13:00
- W 1939 roku zaczęła się okupacja sowiecka, ale dało się jakoś żyć. Potem przyszedł rok 1941. Stałem się dorosły w wieku 6 lat - opowiada Szewach Weiss.
Audio
  • Prof. Szewach Weiss o tym, jak przetrwał Holokaust (Ocaleni/Jedynka)
Szewach Weiss (L) i Rafał Porzeziński (P)
Szewach Weiss (L) i Rafał Porzeziński (P)Foto: Wojciech Kusiński/PR

Izraelski polityk, profesor nauk politycznych, ambasador Izraela w Polsce i kawaler Orderu Orła Białego urodził się w 1935 roku w Borysławiu (dziś Ukraina), a jego ojciec był właścicielem sklepu spożywczego. Pogodne dzieciństwo Szewacha brutalnie przerwała wojna.

- Rok 1941. Na strychu naszej sąsiadki pani Lasotowej jesteśmy 3-4 dni. Strzelanina, krzyki, powrót do domu, pióra - ktoś szukał w pierzynach i poduszkach jakichś skarbów, były mity, że są one we wszystkich domach żydowskich. Wszystko wyrzucone i zrabowane. Potem przychodzi się do domu babci, a babcia nie żyje, dostała ataku serca - wspomina. - Po takich doświadczeniach człowiek jest nie tylko dojrzały, on już jest stary. Takie dziecko już wie, co jest niebezpieczne, od kogo trzeba uciekać, dlaczego brakuje leków i jedzenia. Patrzy przez szparę na strychu na inne dzieci, które są wolne, cieszą się. Zaczyna się zazdrość, małe dziecko ma serce, a to serce okropnie boli. I strach, cały czas strach.

Jak Szewachowi Weissowi udało się przetrwać wojnę? Kim byli sąsiedzi, którzy uratowali jego rodzinę, ile osób było w to zaangażowanych? O czym śnią ocaleni z Holokaustu? Jak traktują Polskę? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: prof. Szewach Weiss (były ambasador Izraela w Polsce)

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 23.06

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rodzina" - Olga Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 09:00
W rodzinie pana Stefana od wielu lat łączą się tradycje polskie i żydowskie. Jego matka była Żydówką, ojciec Polakiem. O historii rodziny dowiedział się dosyć późno. Dzieciom przekazał ją znacznie wcześniej. Co dla każdego z nich znaczyło odkrywanie własnych korzeni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy, którzy odważyli się ratować swoich żydowskich sąsiadów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 12:44
- Działając w Fundacji Sprawiedliwi dla świata spłacam dług. Jest nim niedopełnienie obowiązku udokumentowania relacji naszych bliskich, naszego dziadka ze strony mamy, który był w obozie pracy Treblinka I - stwierdził Artur Rytel-Adrianik, prezes fundacji Sprawiedliwi dla świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Małka" – reportaż Mariusza Kamińskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 10:25
W 2011 roku do Wioletty Wejman z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w e-mailu ze Stanów Zjednoczonych trafiło zdjęcie przestawiające młodą kobietę w trumnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Margita" – reportaż Mariusza Kamińskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 11:48
W czasie okupacji z getta w Końskowoli do rodziny Marii i Józefa Sadurskich, do pracy na roli przyszła młoda słowacka Żydówka - Margita
rozwiń zwiń