X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Razem z alkoholikiem choruje cała jego rodzina

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 10:19
- Z powodu alkoholu choruje nie tylko osoba uzależniona, ale cała jej rodzina - mówi w audycji "Ocaleni" w cyklu "Twarzą w twarz" ksiądz i doktor psychologii Marek Dziewiecki.
Audio
  • Razem z alkoholikiem choruje cała jego rodzina (Ocaleni/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Według gościa Jedynki, osoby nadużywające alkoholu robią to, ponieważ są nieszczęśliwe. - Alkohol ma tę niesłychanie niebezpieczną właściwość, że potrafi nam obiecać chwile szczęścia, w dodatku natychmiast i bez żadnego wysiłku - podkreśla rozmówca Rafała Porzezińskiego.

Ksiądz Marek Dziewiecki zwraca uwagę, że z powodów alkoholowych cierpi w Polsce blisko połowa społeczeństwa. - Wydawałoby się, że 15 proc. osób uzależnionych w społeczeństwie to nie jest dużo, ale trzeba wziąć pod uwagę, że oni mają rodziny, bliskich, więc te 15 proc. trzeba przemnożyć razy 3-4, bo kiedy ktoś wchodzi na drogę uzależnień męczy co najmniej 3-4 osoby - tłumaczy. - Dodatkowo, kiedy wychodzi z uzależnienia nie oznacza to, że jego bliscy też będą od tej pory szczęśliwi, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - dodaje.

- Nieraz poranienia u bliskich są tak głębokie, że mimo tego, iż alkoholik przestaje pić, bliscy mogą nadal cierpieć. Dzieciaki często wpadają wówczas w uzależnienia, zaczynają odreagowywać. Znam sporo rodzin, w których uzależniony wyszedł z uzależnienia i jest teraz szczęśliwym człowiekiem, ale jego bliscy są na dnie - zaznacza ksiądz.

Dlaczego okazywanie serca osobie uzależnionej wcale nie jest miłością? Jak nauczyć się twardej miłości wobec uzależnionego członka rodziny? Jak kochać dojrzale? Jak nie dać się zmanipulować? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z księdzem Markiem Dziewieckim.

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: ks. Marek Dziewiecki (doktor psychologii, kapłan diecezji radomskiej, ekspert Ministerstwa Edukacji z zakresu przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie", adiunkt Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autor kilkunastu książek z dziedziny psychologii wychowawczej, przygotowania do życia w rodzinie, profilaktyki i terapii uzależnień)

Data emisji: 26.09.2017

Godzina emisji: 20.10

kh/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Sikorski. Od sielanki do piekła

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 13:39
- Mieszkaliśmy w pięknym domu we wsi pod Jarocinem. Tata, jako dyrektor gorzelni, był królem tej wsi. Tę sielankę przerwał rozwód rodziców - wspomina Maciej Sikorski, autor książki "Byłem w piekle. Nie polecam".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dotknięcie dna, które może pomóc wyjść z nałogu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 17:51
- Osiągnąłem dno, dostałem od życia w twarz, odeszła ode mnie osoba, którą kochałem najbardziej, co było darem, bo przyniosło dobry efekt - mówi Ryszard Styła, muzyk jazzowy, który miał problemy z alkoholem.
rozwiń zwiń