Muzeum Wyklętych. Ocalić pamięć i dobre imię

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 10:00
- Muzeum na Rakowieckiej to miejsce szczególne, miejsce, które zostaje w pamięci. Myślę, że po zwiedzaniu wiele osób nie może zasnąć, w domach toczą się rozmowy, zagląda się do książek opisujących czasy stalinizmu - mówi Jarosław Wróblewski, współtwórca Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Audio
  • Jarosław Wróblewski o podtrzymywaniu pamięci o bohaterach (Ocaleni/Jedynka)
Zwycięski projekt  ekspozycji stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie
Zwycięski projekt ekspozycji stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Oficjalne otwarcie tej placówki planowane jest na 2019 rok.

Jarosław Wróblewski tematem żołnierzy wyklętych i powstańców warszawskich zajmuje się na wielu polach. Pisze książki o bohaterach z czasów II wojny światowej i uczestniczy w działaniach grupy historycznej "Zgrupowanie Radosław". - Grupa żyje tematem Powstania Warszawskiego cały rok, a nie tyulko 1 sierpnia, gdy jest wybuch patriotyzmu, spotyka się z powstańcami, chodzi na wiele uroczystości - mówi Wróblewski.

W audycji gość wspomina również  zmarłego w listopadzie tego roku ks. Andrzeja Szpaka – duszpasterza i organizatora Pieszych Pielgrzymek Młodzieży Różnych Dróg. Mówi też o rozmowach z wolontariuszami pracującymi na "Łączce", czyli kwaterze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie potajemnie chowani byli więźniowie z Rakowieckiej.

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, autor książek "Zośkowiec" i "Gryf", członek grupy historycznej "Zgrupowanie Radosław")

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 20.11

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Nie ma możliwości, by nie odnaleźć grobów Wyklętych"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 12:53
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych gościem Jana Pospieszalskiego był prof. Krzysztof Szwagrzyk - wiceprezes IPN, który kieruje zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciepliński i Karski - chcieli uratować świat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 16:00
Bohaterami kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" byli płk Łukasz Ciepliński i Jan Karski - ludzie, których życie było misją. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka, która wyszła na barykady

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 13:26
Wystawa "Historiofilia. Sztuka i polska pamięć" prezentuje artystów starszego i młodszego pokolenia, którzy na różne sposoby związani są z lokalną, narodową czy też duchową wspólnotą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi ludzie wobec historii żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 08:49
Dlaczego młodzi ludzie interesują się losami żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego?
rozwiń zwiń