Bolesław Piecha: alkoholizm dotyka wszystkich grup zawodowych

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 12:00
"Alkoholizm jest chorobą demokratyczną. Dotyka wszystkich: zarówno prostych ludzi, jak i wybitnie utalentowanych. I wszystkich grup zawodowych". To słowa Bolesława Piechy, eurodeputowanego z ramienia PiS, lekarza, byłego wiceministra zdrowia i człowieka mającego za sobą problem alkoholowy.
Audio
  • Bolesław Piecha: alkoholizm dotyka wszystkich grup zawodowych (Ocaleni/Jedynka)
Bolesław Piecha
Bolesław PiechaFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Bolesław Piecha w audycji "Ocaleni" przyznaje, że sięgał po alkohol nie tylko w czasie wolnym, ale także w pracy. - Jednym z objawów odstawienia alkoholu, czyli abstynencji, jest drżenie rąk. Ja od wielu lat już nie praktykuję zawodu, ale byłem chirurgiem ginekologicznym, skalpel nie jest mi obcy. Na drżenie doskonale pomaga klin, poziom alkoholu uspokajał reakcje abstynenckie - wspomina Piecha.

Gość Rafała Porzezińskiego mówi, że wokół niego było wielu ludzi dobrej woli, którzy próbowali skłonić go do porzucenia nałogu. Jednak pokonanie uzależnienia Bolesław Piecha zawdzięcza... innemu alkoholikowi. - Wiele osób, które dobrze mi życzyły i wywoływały presję, bym skończył z nałogiem, nie potrafiło nic zdziałać. Potrafił to zrobić inny alkoholik, niepijący - podkreśla.

Bolesław Piecha opowiada też o swojej pierwszej wódce, na którą zaprosił go były wychowawca i przyznaje, że alkohol początkowo pozwalał mu przełamywać kompleksy i nieśmiałość. Mówi również o tym, co utrudnił i zabrał mu nałóg, i kiedy sprowadził go na dno.

***

Tytuł audycji: "Ocaleni" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Bolesław Piecha (eurodeputowany PiS, były wiceminister zdrowia, lekarz)

Data emisji: 6.02.2018

Godzina emisji: 20.10

mg/kk

Czytaj także

Anna Pietrzak: piłam jak typowa kobieta

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 11:00
Anna Pietrzak, piosenkarka występująca solo i zespołem Partita, przez wiele lat borykała się z alkoholizmem. - Miałam mocne przekonanie, że lepiej, żeby taka osoba, jak ja, nie istniała na tym świecie. Gdyby nie światełko, którym była książka Anonimowych Alkoholików, mogłoby się to źle skończyć - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Razem z alkoholikiem choruje cała jego rodzina

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 10:19
- Z powodu alkoholu choruje nie tylko osoba uzależniona, ale cała jej rodzina - mówi w audycji "Ocaleni" w cyklu "Twarzą w twarz" ksiądz i doktor psychologii Marek Dziewiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z czasem trzeźwienie zaczyna się podobać

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 18:03
Człowiek ma wolną wolę i w pewnym momencie dokonuje wyborów. Piotr Nagiel przekonuje, że wśród takich wyborów pojawia się uzależnienie. - Jeżeli ktoś się uzależni, to albo coś z tym robi, albo ginie - mówi terapeuta. Ale wielu, którzy nawet podjęli walkę z nałogiem też się nie udaje. 
rozwiń zwiń