"Inspekcja". Spektakl, który ocala pamięć o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 12:00
Widowisko, którego premiera odbyła się 9 kwietnia w Teatrze Telewizji, jest obrazem ostatnich miesięcy przed dokonaniem zbrodni katyńskiej i pokazuje patriotyczną postawę polskich oficerów więzionych w sowieckim obozie jenieckim.
Audio
  • Jacek Raginis-Królikiewicz o swoim spektaklu "Inspekcja" (Ocaleni/Jedynka)
Produkcja spektaklu Teatru Telewizji pt. Inspekcja,na górze reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz
Produkcja spektaklu Teatru Telewizji pt. "Inspekcja",na górze reżyser Jacek Raginis-KrólikiewiczFoto: Antoni Woodley

Spektakl wyreżyserował znany także z naszej anteny Jacek Raginis-Królikiewicz. - Temat wojny, związków Polski z komunistami, towarzyszył mi już w 2008 i 2009 roku, kiedy realizowałem spektakl "Mord założycielski" o początkach Polskiej Partii Robotniczej i zabójstwie I sekretarza Marcelego Nowotki - mówi reżyser.

Jak przekonuje, to wtedy miał okazję przyjrzeć się bliżej tematowi sowieckiej dominacji nad Polską. - Ale trzeba było cofnąć się jeszcze bardziej w przeszłość, by zorientować się, że zręby PRL-u były budowane już wtedy, gdy polscy jeńcy dostali się do sowieckiej niewoli. Wtedy rozpoczęła się praca polityczna, wychowawcza w stosunku do nich - wskazuje Raginis-Królikiewicz. I wyjaśnia, że jej celem było przygotowanie kadr dla przyszłego, uzależnionego od ZSRR, państwa polskiego.

Więcej o kulisach tamtych wydarzeń reżyser opowiada w audycji.

Spektakl "Inspekcja" oparty jest na scenariuszu ojca Jacka Raginisa-Królikiewicza, Grzegorza Królikiewicza, który zmarł w trakcie przygotowań. Inscenizację można obejrzeć w serwisie VOD Telewizji Polskiej.

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Jacek Raginis-Królikiewicz (dziennikarz Polskiego Radia, reżyser)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 20.10

mg/kk

Czytaj także

Witkacy w piekle II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 17:10
23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji, a także tajny protokół mówiący o planowanym podziale terytoriów Polski, republik bałtyckich, Finlandii i Rumunii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie wydali wyrok na polskich oficerów

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 16:27
W "Labiryncie Historii" opowiadamy o losach polskich oficerów w sowieckich obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie i o ich losach w ostatnich miesiącach i tygodniach przed wywózką do Katynia w 1940 roku.
rozwiń zwiń