"Usłyszałem, że jestem księdzem wykolejeńcem"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:00
- Zanim dowiedziałem się, że alkoholizm to jest choroba, myślałem o sobie w kategoriach wykolejeńca. Nawet od mojego biskupa usłyszałem, że jestem księdzem wykolejeńcem - mówi w audycji "Ocaleni" ksiądz Wiesław Kondratowicz. 
Audio
  • "Usłyszałem, że jestem księdzem wykolejeńcem" (Ocaleni/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Ksiądz Kondratowicz, który od 38 lat jest trzeźwy, kieruje Diecezjalnym Ośrodkiem Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kaliskiej. Przyjeżdżają do niego księża z całej Polski.  - Alkoholizm to choroba, z którą musimy nauczyć się żyć i na trzeźwo ją przeżywać - zaznacza gość Jedynki. 

Jako młody ksiądz, przez pierwsze 6 lat kapłaństwa, z alkoholem się potykałem nieustannie - wspomina rozmówca Rafała Porzezińskiego. A kiedy powiedział "stop"? - Udzielałem ślubu, zostałem zaproszony na wesele i na tym weselu byłem w sposób znaczący pijany. Odprowadzono mnie do domu. Następnego dnia wszystko pamiętałem, a nie zawsze tak było, i po raz pierwszy powiedziałem "dosyć". Ja tak dalej nie chcę żyć - mówi ks. Wiesław Kodratowicz. 

Gość Jedynki wspomina, że kiedy usłyszał diagnozę, że jest alkoholikiem w ogóle to do niego nie docierało. - Ale byłem jak czołg, jak walec. Wiedziałem, że zrobię wszystko, żeby nie wrócić do picia - wspomina. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: ksiądz Wiesław Kondratowicz (duszpasterz kierujący Diecezjalnym Ośrodkiem Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kaliskiej, trzeźwiejący alkoholik, w abstynencji 38 lat)

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 20.11

kh/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz "Wieczny" Wieczorek: modliłem się do Boga, żeby mnie uzdrowił

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 12:43
- Rodzice, żeby mną wstrząsnąć, zrobili mi zdjęcie jak leżałem w pokoju w stanie mocnego upojenia. Do tej pory jest to widok dla mnie wstrząsający. To nie ja. Byłem wtedy zupełnie innym człowiekiem - mówi w audycji "Ocaleni" raper Łukasz "Wieczny" Wieczorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga przez piekło Artura Zarzyckiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 09:58
Świadkiem ocalenia jest Artur Zarzycki. To nazwisko jest tak naprawdę pseudonimem urodzonego w 1980 roku autora książki pt. "Droga przez piekło". Gość Rafała Porzezińskiego jest zawodowym kierowcą, który w wyniku dojmującej choroby alkoholowej doprowadził swoje życie na skraj przepaści. A potem zaczęły dziać się cuda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Paweł Grabowski. Przewodnik na drugą stronę

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 12:00
Specjalista medycyny paliatywnej dr Paweł Grabowski na wiejskich terenach wschodniego Podlasia założył hospicjum domowe, by zajmować się przewlekle chorymi katolikami, prawosławnymi i protestantami. - Przyjaźnimy się też z miejscowymi Tatarami, mówią, że jak będą umierać, to natychmiast do nas w dyrdy, ale jeszcze nikomu się nie zdarzyło - opowiada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się z tobą stało, tato?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 12:55
- Próbowałem wszystkiego i na różne sposoby. Kochałem alkohol i stan po alkoholu - mówi w audycji "Ocaleni" gość Rafała Porzezińskiego - Tomasz. 
rozwiń zwiń