Tomasz – seksoholik: Program 12 kroków był dla mnie objawieniem

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 23:55
Jak w każdy trzeci wtorek miesiąca w audycji "Ocaleni" odwołanie do roli, jaką w pokonaniu uzależnienia odegrał Program 12 kroków, który w tym roku bchodzi 80 rocznicę powstania. W radiowej Jedynce o kroku drugim.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/pixabay

Program 12 kroków to zbiór zaleceń dla osoby uzależnionej, członka grupy samopomocowej 12-tu kroków, które systematycznie stosowane i wymieniane z innymi uczestnikami mają pomóc członkami wspólnoty wyzwolić się z uzależnienia. I niekoniecznie musi chodzić o uzależnienie alkoholowe. może to byc też hazard, narkotyki, nałóg zakupowy.

Krok drugi brzmi: uwierzyliśmy, że Siła większa od nas samych może przywrócić nam zdrowy rozsądek.

Tomasz mówi, jak wpadał stopniowo w nałóg, któremu towarzyszyły też narkotyki i środki psychoaktywne. Kiedy podjął postanowienie o walce z nałogiem trafił do wspólnoty, gdzie spotkał ludzi podobnych sobie. - Dzielą się świadectwami na mityngu, a ja mówię to ja - wspomina. Podkreśla, że sam program nie jest żadnym objawieniem. Ale pomógł mu zrozumieć, że jego przypadłość to choroba, to uzależnienie, to nałóg.

Ile czasu zajęło mu wejście w uzależnienie i wyjście z niego, i jaką cenę za to zapłacił? Dlaczego nie pomogło mu w wyjściu z choroby życie zakonne? Jak wiara w Boga przełożyła się na walkę z nałogiem? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Tomasz (seksoholik)

Data emisji: 20.02.2019

Godzina emisji: 23.05

ag

Czytaj także

"Usłyszałem, że jestem księdzem wykolejeńcem"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:00
- Zanim dowiedziałem się, że alkoholizm to jest choroba, myślałem o sobie w kategoriach wykolejeńca. Nawet od mojego biskupa usłyszałem, że jestem księdzem wykolejeńcem - mówi w audycji "Ocaleni" ksiądz Wiesław Kondratowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duchowni w trosce o trzeźwość narodu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 14:17
Marian Piotr Romaniuk to nie ocalony z alkoholizmu. To pisarz, redaktor i wydawca. Autor ponad 70 książek, w tym obszernej, czterotomowej monografii "Życie, twórczość i posługa Prymasa Tysiąclecia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy z 12 kroków na drodze do wyjścia z alkoholizmu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 23:05
80 lat temu została wydana w Stanach Zjednoczonych książka "Anonimowi alkoholicy". Z biegiem czasy do książki przylgnął tytuł "Big book", czyli "Wielka księga". W niej alkoholicy mówią o swych doświadczenia z prób wyjścia z nałogu.
rozwiń zwiń