X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Współuzależnienie. Dźwiganie problemów pijącego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 10:42
Czesław próbował ratować uzależnioną od alkoholu żonę, gdzie miłość początkowo przesłaniała mu istotę rodzinnego problemu. Dopiero dzięki zdecydowaniu się na terapię dla współuzależnionych zrozumiał, jak należy postępować z dotkniętą przykrą chorobą małżonką.
Audio
  • Rozmowa z Czesławem - mężczyzną, który wygrał walkę ze współuzależnieniem (Ocaleni/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Korionov/Shutterstock.com

Czesław twierdzi, że ludzie często zapominają o tym, że alkoholizm jest problemem dotykającym całą rodzinę. Nie był świadomy wcześniej, jak wyglądają mechanizmy uzależnienia przez co popełniał wiele błędów, próbując na siłę ratować rodzinę. Uważa, że przez chorobę alkoholową dorosłych najbardziej cierpią dzieci, a świadkami picia żony były ich córki.

Czesław uważa, że najwięcej energii i czasu stracił na to, aby tłumaczyć uzależnioną żonę przed otoczeniem. - Myślałem, że posiadam tak silne argumenty, że nie da się ich w żaden sposób odeprzeć - mówi. Dodaje, że zrozumiał iż picie jest wolą danego człowieka i jeżeli potrafi odróżnić dobro od zła, to będzie także umiał wybrać, czy chce dalej pić, czy jednak woli wybrać drogę ku trzeźwości.

Przełomowy moment w zrozumieniu problemu żony nastąpił, gdy Czesław wybrał się na meeting dla osób współuzależnionych, na którym posłuchał wypowiedzi osób, które borykały się z podobnym problemem u swoich bliskich. Wtedy poczuł, że w końcu ktoś jest gotów wysłuchać całej prawdy o tym, co przez wiele lat próbował ukrywać. - Zrozumiałem wtedy też, że gdy jedna osoba jest uzależniona, to cała rodzina potrzebuje pomocy. Ja takiej pomocy również potrzebowałem - wyznaje.

Co na drodze do wyjścia ze współuzależnienia sprawiło Czesławowi najwięcej kłopotów? Co sądzi o programie "12 kroków" ? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Czesław (osoba, która wyszła ze współuzależnienia)

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 23.05

K.A/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z czasem trzeźwienie zaczyna się podobać

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 18:03
Człowiek ma wolną wolę i w pewnym momencie dokonuje wyborów. Piotr Nagiel przekonuje, że wśród takich wyborów pojawia się uzależnienie. - Jeżeli ktoś się uzależni, to albo coś z tym robi, albo ginie - mówi terapeuta. Ale wielu, którzy nawet podjęli walkę z nałogiem też się nie udaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terapeuta Monaru o uzależnieniu: każdy upadek jest inny

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 14:06
- Nigdy nie podchodziłem do tej pracy, jak do jakiejś misji. Uważam, że takim podejściem zrobiłbym krzywdę zarówno sobie, jak i moim pacjentom. Po prostu chcę być z ludźmi, gdy mają trudności – mówi terapeuta Monaru, Adam Nyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zimmerman: codziennie odczuwałem, że jestem niepotrzebny

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 11:34
- Moje pierwsze skojarzenia z rodziną to lęk, samotność, odrzucenie. Odrzucenie pojawiło się szczególnie wtedy, kiedy urodziła się moja siostra i ojciec nie umiał podzielić miłości między nas i mnie totalnie odrzucił – mówił marek Zimmerman, były alkoholik.
rozwiń zwiń