X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Psycholog Małgorzata Surma: młodzi nie potrafią obsługiwać swoich emocji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 10:43
- Problemem młodych ludzi jest trudność w określeniu własnych granic - twierdzi psycholog, psychoterapeuta Małgorzata Surma. W "Ocalonych" ekspertka wyjaśnia zależność między zdrowymi granicami, których mogą nauczyć rodzice, a późniejszym funkcjonowaniu dziecka w dorosłym życiu. Porusza także temat "12 kroków" i tłumaczy, co oznacza każdy krok na drodze do wyjścia z uzależnienia.
Audio
  • Rozmowa z gościem audycji - Małgorzatą Surmą (Ocaleni/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Gość Jedynki ocenia, że jeśli nie mamy wyznaczonych swoich granic, to nie będziemy czuli, w którym momencie przekroczyliśmy czyjąś granicę. Dodaje, że problemem ówczesnej młodzieży jest "nieumiejętność obsługiwania własnych emocji". - To skutek gruntownych przemian społecznych - słyszymy. Ekspertka opowiada, że kiedyś dominował w rodzinach styl kontaktu oparty na podleganiu autorytetowi, w którym panowała zgoda na karcenie dziecka.

Dowiadujemy się, że w dzisiejszych czasach następuje skrajność, w której rodzice mają problem z egzekwowaniem od dzieci swoich wymagań i często borykają się z poczuciem winy. Małgorzata Surma twierdzi, że aktualnie dorastające pokolenie doświadcza "rozpuszczenia granic". - Efektem takiego wychowania może być bolesne zderzenie się dziecka z granicami, które wyznacza szersza społeczność - ostrzega.

Psycholog zabiera głos w kwestii używek, po które młodzież sięga coraz częściej. Uważa, że głównego problemu nie stanowią alkohol, internet, czy narkotyki, tylko przyczyna sięgnięcia po nie. - Używki stają się destrukcyjne, gdy próbujemy nimi rozładowywać emocje - komentuje.

Jak wygląda program "12 kroków" i dlaczego jest tak skuteczny w walce o wyjście z nałogu? O czym mówi każdy krok? Dlaczego młodzi z trudem nawiązują bliskie relacje?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ocaleni w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Małgorzata Surma (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 23.05

K.A/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współuzależnienie. Dźwiganie problemów pijącego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 10:42
Czesław próbował ratować uzależnioną od alkoholu żonę, gdzie miłość początkowo przesłaniała mu istotę rodzinnego problemu. Dopiero dzięki zdecydowaniu się na terapię dla współuzależnionych zrozumiał, jak należy postępować z dotkniętą przykrą chorobą małżonką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Jakimowicz: popularność także bywa uzależniająca

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 12:22
Jarosław Jakimowicz to aktor, który - jak sam mówi - wychowanie zawdzięcza swoim dziadkom. W "Ocalonych" opowiada o tym, jakie życiowe maksymy zaszczepił mu dziadek, co spowodowało, że musiał szybko dorosnąć i dlaczego nie pochłonęła go "ciemna strona popularności".
rozwiń zwiń