Bryll i Styczeń o fenomenie Misterium Męki Pańskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 10:13
Swoje rozważania na temat wymiaru duchowego i kulturowego tego fenomenu poeta Ernest Bryll i muzyk Marcin Styczeń prowadzili w Jedynce z okazji Wielkiego Piątku.
Audio
  • Ernest Bryll i Marcin Styczeń o fenomenie Misterium Męki Pańskiej (Twarzą w twarz/Jedynka)
Ernest Bryll i Marcin Styczeń prowadzą audycję Twarzą w twarz w każdy ostatni piątek miesiąca
Ernest Bryll i Marcin Styczeń prowadzą audycję "Twarzą w twarz" w każdy ostatni piątek miesiącaFoto: Polskie Radio

Punktem wyjścia był dla nich "Lament Świętokrzyski" - średniowieczne arcydzieło z końca XV w. Następnie opowiedzieli o historii i wyjątkowości nabożeństwa "Gorzkie żale" będącego wyłącznie polską tradycją. A na koniec przedstawili współczesną interpretację Drogi Krzyżowej, która wykracza poza Wielki Piątek i otwiera na tajemnice Paschy - "Golgotę Jasnogórską". To płyta oparta na poemacie pasyjnym Ernesta Brylla z muzyką i w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia.

"Golgota Jasnogórska" była pisana przez Brylla do cyklu obrazów Jerzego Dudy-Gracza, które znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Dlaczego Wielkiego Piątku nie udało się skomercjalizować, a Misterium Męki Pańskiej wciąż inspiruje artystów, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzą: Ernest Bryll i Marcin Styczeń

Data emisji: 25.03.2016

Godzina emisji: 23.09

pg/bch

Czytaj także

"Dziś wszyscy jesteśmy w Jerozolimie"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 14:02
- Jeżeli jesteś chrześcijaninem, to dziś, w Wielki Piątek, jesteś na Golgocie i zadajesz sobie pytanie, dlaczego twój Bóg oddał za ciebie życie – mówi Małgorzata Kurzajewska, organizatorka i pilotka wycieczek do Jerozolimy i Betlejem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim był Jezus, kim jest dla nas dzisiaj?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 18:37
Tego dnia, niemal 2 tys. lat temu, w 33 roku ery liczonej od jego narodzin, wypowiedział swoje słowa "Dokonało się" i skonał na krzyżu.
rozwiń zwiń