X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gen. Józef Sowiński - bohater, który zainspirował Juliusza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 15:38
W swojej cyklicznej audycji Ernest Bryll i Marcin Styczeń tym razem mówili o bohaterze powstania listopadowego, gen. Józefie Sowińskim, a także o Juliuszu Słowackim, który legendę o generale stworzył.
Audio
  • Marcin Styczeń i Ernest Bryll o legendzie gen. Józefa Sowińskiego (Oj, gębo moja/Jedynka)
Gen. Józef Sowiński
Gen. Józef SowińskiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

W momencie wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku gen. Józef Sowiński nie popierał zrywu. - Bunt podchorążych został przyjęty z pewnego rodzaju zaskoczeniem, a nawet przerażeniem przez starszych wojskowych. Pamiętali oni bowiem straszliwą klęskę Napoleona pod Moskwą i to, co oferowało im Królestwo Kongresowe, było dla nich pewną wartością. Kilku generałów podchorążowie zakuli, a samego Sowińskiego, który był komendantem Szkoły Aplikacyjnej a zarazem starszym, jednonogim panem, zostawiono w spokoju, choć nawoływał swych uczniów, by nie wychodzili na ulice - tłumaczy Ernest Bryll.

W miarę rozwoju powstania generał Sowiński zmienił swe stanowisko i został dowódcą artylerii garnizonu warszawskiego, a następnie dyrektorem wydziału artylerii Komisji Rządowej Wojny. Mimo że cieszył się dużym autorytetem, jako inwalida nie był angażowany w czynną walkę. Dopiero w lipcu 1831 roku, na jego prośbę, mianowano go dowódcą reduty nr 56 na Woli. To właśnie tam zginął podczas ataku przeważających sił rosyjskich we wrześniu 1831 roku.

Po upadku powstania listopadowego Juliusz Słowacki napisał wiersz "Sowiński w okopach Woli". W jakich okolicznościach powstał ten utwór i jaki udział w powstaniu miał sam Słowacki, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Oj ,gębo moja" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzą: Marcin Styczeń i Ernest Bryll

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 23.05

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mazurek Dąbrowskiego" nie powstałby, gdyby nie pewna przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 20:00
- "Mazurek Dąbrowskiego" oficjalnie hymnem został dopiero w okresie II Rzeczpospolitej, w 1927 roku. Wcześniej były walki o to, co ma być hymnem - przypomina Ernest Bryll. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszywa legenda generała Józefa Bema

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 15:45
W audycji przybliżyliśmy tajemniczą postać generała Bema - jednego z trzech bohaterów powstania listopadowego, którzy zapisali się w powszechnej pamięci. Pozostali dwaj to Ordon i generał Sowiński.
rozwiń zwiń