"Wychowałem się w trójkącie: kościół, klasztor, posterunek MO"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 10:00
- Rodzice dawali mi przykład. Bo to jest najważniejsze, że jeżeli się ktoś wychowuje w atmosferze, w której ludzie się kochają, gdzie nie ma awantur, gdzie jest wszystko jak należy, to wydaje mu się, że tak powinno wyglądać życie, że ma wyglądać jak należy - mówił Wojciechowi Urbanowi Andrzej Grabowski.
Audio
  • Andrzej Grabowski o dorastaniu w małopolskiej Alwernii i karierze aktorskiej (Twarzą w twarz/Jedynka)
Andrzej Grabowski
Andrzej GrabowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Dorastał w małopolskiej w Alwernii, w cieniu klasztoru ojców bernardynów. Ważną dla młodego Grabowskiego osobą był burmistrz Stanisław Walczyński, o którym krąży pewna opowieść. Przed I wojną światową nad Alwernię przyleciał samolot z aeroklubu krakowskiego. Mieszkańcy zobaczyli ptaka, który warczy, nie macha skrzydłami a lata, więc uciekli do domów w przekonaniu, że to diabeł. Zaś Stanisław Walczyński, czując się odpowiedzialnym za zbiorowość jako burmistrz, wybiegł na środek rynku, podniósł ręce do samolotu i krzyczał "Duchu Święty, nad Alwernię! Nad Alwernię" - bo on w tym samolocie zobaczył Ducha Świętego, a nie diabła - opowiedział anegdotę Andrzej Grabowski.

- Pamiętam jak chodziłem do pana Stanisława Walczyńskiego, gdy był już mocno starym człowiekiem. Był stolarzem, miał swój zakład stolarski w kuchni, gdzie wiórami po heblowaniu jego żona paliła w piecu, a on obok tworzył okna, drzwi, framugi. Uwielbiałem tam przychodzić, bo on opowiadał mi np. o Franciszku Józefie, o Galicji, a ja nie wiedziałem, co to jest ta Galicja - wspominał Grabowski.  

W pobliżu domu, w którym wychowywał się Andrzej Grabowski i jego bracia, był też posterunek Milicji Obywatelskiej. Jaka dramatyczna historia wiąże się z milicjantem Poldkiem i księdzem Leoncjuszem ukrywającym się na wieży kościelenej? Dlaczego nasz gość lubi filmy Felliniego? O tym, a także o fascynacji kinem, o miejscu i znaczeniu teatru w życiu gościa audycji, o poezji i piosenkach. To wszystko w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Twarzą w twarz

Prowadzi:  Wojciech Urban

Gość: Andrzej Grabowski (aktor filmowy, teatralny, kabaretowy i telewizyjny, wokalista)

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 23.05

ab/mg

Czytaj także

Spotkanie z klasyką. Tadeusz Różewicz: "Białe małżeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 13:48
W związku z pierwszą rocznicą śmierci znakomitego poety i dramaturga przypomnimy radiową realizację "Białego małżeństwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Grabowski i zbójeckie zapędy, drzemiące w każdym z nas

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 01:29
- Niech mi pani pokaże człowieka, który czasem nie był chuliganem. Jak mówi Jesienin, każdy jabłko radości niesie, w każdym drzemią zbójeckie zapędy. Pomieszanie dobroci z czymś złym czyni nas ludźmi - mówi aktor, Andrzej Grabowski.
rozwiń zwiń