X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wychowałem się w trójkącie: kościół, klasztor, posterunek MO"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 10:00
- Rodzice dawali mi przykład. Bo to jest najważniejsze, że jeżeli się ktoś wychowuje w atmosferze, w której ludzie się kochają, gdzie nie ma awantur, gdzie jest wszystko jak należy, to wydaje mu się, że tak powinno wyglądać życie, że ma wyglądać jak należy - mówił Wojciechowi Urbanowi Andrzej Grabowski.
Audio
  • Andrzej Grabowski o dorastaniu w małopolskiej Alwernii i karierze aktorskiej (Twarzą w twarz/Jedynka)
Andrzej Grabowski
Andrzej GrabowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Dorastał w małopolskiej w Alwernii, w cieniu klasztoru ojców bernardynów. Ważną dla młodego Grabowskiego osobą był burmistrz Stanisław Walczyński, o którym krąży pewna opowieść. Przed I wojną światową nad Alwernię przyleciał samolot z aeroklubu krakowskiego. Mieszkańcy zobaczyli ptaka, który warczy, nie macha skrzydłami a lata, więc uciekli do domów w przekonaniu, że to diabeł. Zaś Stanisław Walczyński, czując się odpowiedzialnym za zbiorowość jako burmistrz, wybiegł na środek rynku, podniósł ręce do samolotu i krzyczał "Duchu Święty, nad Alwernię! Nad Alwernię" - bo on w tym samolocie zobaczył Ducha Świętego, a nie diabła - opowiedział anegdotę Andrzej Grabowski.

- Pamiętam jak chodziłem do pana Stanisława Walczyńskiego, gdy był już mocno starym człowiekiem. Był stolarzem, miał swój zakład stolarski w kuchni, gdzie wiórami po heblowaniu jego żona paliła w piecu, a on obok tworzył okna, drzwi, framugi. Uwielbiałem tam przychodzić, bo on opowiadał mi np. o Franciszku Józefie, o Galicji, a ja nie wiedziałem, co to jest ta Galicja - wspominał Grabowski.  

W pobliżu domu, w którym wychowywał się Andrzej Grabowski i jego bracia, był też posterunek Milicji Obywatelskiej. Jaka dramatyczna historia wiąże się z milicjantem Poldkiem i księdzem Leoncjuszem ukrywającym się na wieży kościelenej? Dlaczego nasz gość lubi filmy Felliniego? O tym, a także o fascynacji kinem, o miejscu i znaczeniu teatru w życiu gościa audycji, o poezji i piosenkach. To wszystko w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Twarzą w twarz

Prowadzi:  Wojciech Urban

Gość: Andrzej Grabowski (aktor filmowy, teatralny, kabaretowy i telewizyjny, wokalista)

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 23.05

ab/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie z klasyką. Tadeusz Różewicz: "Białe małżeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 13:48
W związku z pierwszą rocznicą śmierci znakomitego poety i dramaturga przypomnimy radiową realizację "Białego małżeństwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Grabowski i zbójeckie zapędy, drzemiące w każdym z nas

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 01:29
- Niech mi pani pokaże człowieka, który czasem nie był chuliganem. Jak mówi Jesienin, każdy jabłko radości niesie, w każdym drzemią zbójeckie zapędy. Pomieszanie dobroci z czymś złym czyni nas ludźmi - mówi aktor, Andrzej Grabowski.
rozwiń zwiń