Wielkanoc z Pigmejami. "Dla nich Eucharystia to taniec"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 22:46
- Pigmeje starają się, by radość ich modlitwy była żywa, i choć nie mają tradycji święcenia pokarmów czy śniadania wielkanocnego, to starają się przygotować coś odświętnego. Dla nich Eucharystia to taniec - mówi teolog Ewa Marciniak.
Audio
  • Ewa Marciniak opowiada o świętach wielkanocnych w Republice Środkowej Afryki (Twarzą w twarz/ Trójka)
Pigmeje, których charakteryzuje niski wzrost ok. 140-150 cm, zamieszkują lasy tropikalne Afryki Środkowej
Pigmeje, których charakteryzuje niski wzrost ok. 140-150 cm, zamieszkują lasy tropikalne Afryki ŚrodkowejFoto: Sergey Uryadnikov/Shutterstock

Gość Jedynki przyznaje, że wyjątkową Wielkanoc, którą zapamięta do końca życia spędziła w Republice Środkowej Afryki wraz z Pigmejami. Trzykrotnie udało jej się być tam na Święta Wielkanocne, jednak ze szczególnym rozrzewnieniem wspomina te z roku 2012. Wówczas to tuż przed Wielkanocą wybuchła rebelia i musiała uciekać z kraju.

- Święta spędziłam wówczas na pograniczu Kamerunu i Środkowej Afryki, gdzie namacalnie doświadczyłam tego, jak Pan Jezus mówił w Ewangelii, że "nie ma gdzie głowy skłonić". Każdego dnia byłam na innej misji, nie było wiadomo, co dalej, czy wracam do Polski, czy do RPA, i ta włóczęga trwała przez dwa miesiące - opowiada teolog.

Czego najbardziej brakowało Ewie Marciniak w czasie owej Wielkanocy? Dlaczego pomimo niebezpieczeństwa chciała wrócić na misję do Afryki? Co na co dzień robiła w RPA? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Ewa Marciniak (teolog)

Data emisji: 17.04.2017

Godzina emisji: 23.09

sm/pg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedynka z wizytą w Wieczerniku, Gruzji, na Kresach i w Polsce egzotycznej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 16:56
- Wieczernik to dla chrześcijan jedno z najświętszych miejsc, bo tam się wszystko wydarzyło: moment ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa - mówi ojciec Zacheusz Drążek, franciszkanin posługujący w bazylice Grobu Pańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma rzeczy niemożliwych, czyli o pisankach z soli

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 16:57
- Sól jest bardzo kapryśnym i trudnym materiałem, ale dzięki temu, że nie jest to łatwe, pomysły na ozdobienie pisanki muszą być jeszcze bardziej niezwykłe - mówi Piotr Chwalba z Zamku Żupnego w Wieliczce.
rozwiń zwiń