Marian Opania: aktorstwo to diabelski zawód, który kocham i nienawidzę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 18:14
- Na scenie czasami potrafię rozśmieszyć lub zmusić widza do płaczu, natomiast prywatnie jestem zupełnie zwyczajnym, szarym człowiekiem - mówi aktor Marian Opania.
Audio
  • Marian Opania opowiada o zawodzie aktora (Twarzą w twarz/ Jedynka)
Marian Opania
Marian OpaniaFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

W swojej karierze gość Jedynki niejednokrotnie miał role, w które wczuwał się do końca i bywało, że miał problemy z rozdzieleniem prywatnego życia od tego, odgrywanego na scenie. - Ten zawód bywa również niebezpieczny. U nas się o tym nie mówi, ale są przypadki, gdy aktorzy skakali z okien, podcinali sobie żyły lub robili sobie w inny sposób krzywdę, a więc zawody artystyczne niosą ze sobą potężne niebezpieczeństwo - opowiada Marian Opania.

Po latach pracy aktor przyznaje, że jego profesja to ciężki kawałek chleba i niełatwa do poprowadzenia w życiu codziennym rola. - Jest to zawód diabelski, który się kocha i nienawidzi, i ja to mam. Nieprzypadkowo we wszystkich wywiadach mówię, że gdybym urodził się po raz drugi, to nigdy bym nie został komediantem, tylko fizykiem jądrowym, stolarzem mebli artystycznych czy rzeźbiarzem - podkreśla.

Po jakie książki najchętniej sięga? Dlaczego Roman Opania nie cierpi, gdy mówi się do niego "mistrzu"? Gdzie jeździ na ryby? Czym zajmuje się w wolnym czasie? Zapraszamy do słuchania.

***

Audycja: Po drugiej stronie lustra w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Marian Opania (aktor)

Data emisji: 27.04.2017

Godzina emisji: 23.09

sm/mg

Czytaj także

Jerzy Trela Człowiekiem Teatru. "Nie marzę o konkretnej roli"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 19:10
Aktor otrzymał tytuł Człowieka Teatru 2016, czyli Nagrodę im. Zygmunta Hübnera. - Sztuka powinna przewidywać, wyprzedzać czas. Musi być twórcza, nie może być tylko burząca, negująca - mówił Jerzy Trela po odebraniu statuetki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Trzepiecińska od rybki Dory do "Sztuki kochania"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 22:43
Jest wszechstronną aktorką, związaną z teatrem, telewizją i dubbingiem. Sprawdziła się również jako wokalistka, a nierzadko sięga po bardzo trudny repertuar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Pyrkosz we wspomnieniach innych aktorów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 11:30
Witold Pyrkosz - aktor znany z "Janosika", "Czterech pancernych i psa", "M jak miłość" czy "Vabanku" - zmarł 22 kwietnia w wieku 90 lat.
rozwiń zwiń