Bartosz Opania: najwyższy czas, by stwardnieć

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 17:45
- W teatrze często zdarzają się sytuacje, gdy trzeba zachować powagę w momentach komicznych. Znakomici aktorzy umieli z nich zawsze znakomicie wybrnąć - mówi aktor Bartosz Opania.
Audio
  • Bartosz Opania o teatrze, swoich mistrzach i aktorstwie (Twarzą w twarz/ Jedynka)
- Jak napisał francuski poeta Arthur Rimbaud, najwyższy czas, by stwardnieć - mówi aktor Bartosz Opania
- Jak napisał francuski poeta Arthur Rimbaud, najwyższy czas, by stwardnieć - mówi aktor Bartosz OpaniaFoto: PAP/Rafał Guz

Gość Jedynki wyrósł w aktorskiej rodzinie i uczył się od najlepszych. - Miałem to szczęście, że będąc aktorem Teatru Ateneum, mogłem podglądać w pracy Piotra Fronczewskiego czy Gustawa Holoubka. To praca, której trochę się wstydzimy, nie samej profesji, ile jej zaplecza, rzeczy, które widzimy od kuchni - opowiada Bartosz Opania.

Przygodę z aktorstwem gość Jedynki zaczynał w okresie przełomu, gdy sztuka stanowiła ucieczkę od szarej codzienności i była rodzajem awansu społecznego. - Myśmy wtedy chcieli stwarzać nowe światy i uczestniczyć w jakiejś przygodzie. To, co nas otaczało, było nie do zaakceptowania i jedyną drogą było stwarzanie nowych rzeczywistości. Byliśmy bezczelni i bezkompromisowi, bo myśleliśmy, że możemy zmienić świat, a to weryfikuje czas.  - wspomina.

Bartosz Opania przez niektórych krytyków bywa nazywany księciem Teatru Telewizji. Zagrał dziesiątki ról i, jak wielokrotnie podkreślał w wywiadach, bardzo ceni ten typ aktorstwa. O przesłaniu dla młodych adeptów sztuki aktorskiej i misji teatralnej - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga na szczyt z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Wojciech Urban

Gość: Bartosz Opania (aktor)

Data emisji: 4.05.2017

Godzina emisji: 23.05

sm/mg

Czytaj także

Odkryć dziecko w sobie i na scenie. Teatr dla maluchów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 13:00
- Gdy występuje się dla dzieci niezwykle istotne jest to, by wrócić do dziecka w sobie, odkrywać wszystko z entuzjazmem, by móc grać najprawdziwiej - opowiada aktorka teatru dziecięcego Paulina Dulla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tani drań, Wiesław Michnikowski w szczerej rozmowie z synem

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 19:31
29 września zmarł aktor teatralny, kabaretowy i filmowy Wiesław Michnikowski. Artysta często podkreślał, że nie lubi mówić za siebie i dlatego został aktorem. - Tata nie chciał opowiadać w wywiadach o okupacji i dawnej Warszawie, ale robił to w czasie spotkań rodzinnych - mówił Marcin Michnikowski, syn aktora, w audycji wyemitowanej w kwietniu tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Siudmak: rysunki są moim językiem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 12:00
- Rysunek jest swego rodzaju biciem serca, elektrokardiogramem, to niekłamana prawda artystyczna. Przy tak prościutkich narzędziach, jakimi są ołówek i papier, możemy przekazać wszystko - mówił gość audycji "Droga na szczyt" Wojciech Siudmak.
rozwiń zwiń