Andrzej Ferenc: głos jest niepowtarzalny tak, jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 11:57
Dla aktora lustro jest ważne. To oczywiste, że przed wyjściem na scenę trzeba zobaczyć, jak się wygląda. A dla mężczyzny? O to zapytaliśmy w audycji "Twarzą w twarz" aktora i lektora filmowego Andrzeja Ferenca.
Audio
  • Andrzej Ferenc o aktorstwie i niezwykłości swojego głosu (Jedynka/Twarzą w twarz)
Andrzej Ferenc
Andrzej FerencFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Mam piękne wspomnienie na ten temat. Siedziałem w Teatrze Rozmaitości lusterko w lusterko z Januszem Paluszkiewiczem, wspaniałym wielkim aktorem. Miałem to szczęście, że obdarzał mnie przyjaźnią, co jest dla mnie wielkim zaszczytem. Przekonałem się, że w tym lusterku nie zawsze ogląda się siebie. Czasem ogląda się kolegów lub kogoś, kto jest obok - tak jak ja widziałem pana Janusza - i patrzy się na tę osobę jako na wzorzec osobowościowy - powiedział Andrzej Ferenc.

Gość radiowej Jedynki przyznał, że dość późno zrozumiał, że głos to jego niezwykły dar.

- O głosie mówi się, że jest tak niepowtarzalny, jak odcisk palca. Jest zawsze rozpoznawalny i nie da się go podrobić. Głosowy odcisk palca jest czymś bardzo indywidualnym. W swojej pysze zawsze uważałem, że sensem w tym, co robię, są moje umiejętności. Ale obracam się w kręgu wielu aktorów i teraz już wiem, że głos, to nie tylko struny głosowe. Głos aktorów wynika z ich osobowości, relacji do innych ludzi, świata i samego siebie. Bardzo późno zdałem sobie sprawę z tego, że głos, to mój wielki dar - przyznał Andrzej Ferenc.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Twarzą w twarz

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Andrzej Ferenc (aktor, lektor i wykładowca akademicki)

Data emisji: 3.01.2018

Godzina emisji: 20.16

abi/mg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joseph Conrad przewidział zagrożenia cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 22:00
Dobiega końca rok 2017 poświęcony Josephowi Conradowi, brytyjskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia. - Był to człowiek niezwykle przenikliwy, przewidział wiele zagrożeń dla cywilizacji zachodniej, Europejsiej - mówi Mariusz Cieślik z Instytutu Książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lustro jest nam potrzebne, żeby spojrzeć sobie w twarz

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 14:44
Zapraszamy na spotkanie z ks. prof. Janem Sochoniem – filozofem i poetą. Ostatni tomik jego wierszy nosi tytuł "Strzałka czasu", jest więc bardzo odpowiedni na ten okres, w którym podsumowujemy mijający rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturalne podsumowanie roku 2017 w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 20:39
W radiowej Jedynce oceniliśmy książki, które pojawiły się w księgarniach w 2017, filmy i spektakle, które miały swoją premierę w minionym już roku oraz wystawy, które można było obejrzeć w minionych miesiącach.
rozwiń zwiń