Dlaczego łączymy się z drugim człowiekiem?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 15:50
- Mamy ogromną potrzebę kochania, która jest wpisana w naszą biologię - powiedziała w radiowej Jedynce psycholożka, terapeutka Zuzanna Celmer.
Audio
  • Dlaczego łączymy się z drugim człowiekiem? (Twarzą w twarz/Jedynka)
Zuzanna Celmer
Zuzanna CelmerFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Kiedy chcemy wejść w jakąś relację, marzymy o niej, ktoś nam się podoba, to wówczas sprawdzamy sami siebie, jakimi właściwie jesteśmy ludźmi, co może się w nas podobać, co jest w nas wartościowego - wskazała gość Jedynki jednocześnie zwracając uwagę, że wynik tych przemyśleń może być różny. Sporo osób stwierdza, że nie mają szans i rezygnują.

Dlatego bardzo ważne jest - i tego powinno się uczyć w rodzinach - by realistycznie oceniając siebie skupiać się na tym, co jest naszym potencjałem, jakie mamy możliwości, a nie na tym, czego nie potrafimy, z czym sobie nie radzimy. - Trzeba też uczyć ludzi dostrzegania szczęśliwych, dobrych momentów w życiu - dodała.

Jak podkreśliła Zuzanna Celmer, w każdej relacji niezwykle istotna jest bliskość na co dzień. - Virginia Satir wyliczyła, że potrzebne są cztery przytulenia minimum w ciągu dnia. Po prostu, żeby potwierdzić, że jesteśmy razem, że jesteśmy dla siebie ważni. Czułość jest spoiwem związku. To jest podstawa, te drobne czułe gesty - podkreśliła.

- Warto jest zadbać o siebie, bo im jesteśmy lepiej "doopiekowani" przez samych siebie, docenieni, tym dajemy więcej innym. Na zewnątrz wysyłamy cudowne sygnały i w związku z tym ludzie garną się do nas. Możemy im coś dać, oni się z nami dzielą. Na tym też polega dobry związek - że wzajemnie się uczymy i przynosimy do siebie różne nowe rzeczy i w związku z tym ciągle jesteśmy dla siebie atrakcyjni - zaznaczyła gość audycji "Po drugiej stronie lustra".

Co musimy przemyśleć zanim wejdziemy w związek? Jak nie powtarzać błędów własnych rodziców? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Zuzanna Celmer opowiedziała o różnych problemach, które mogą się pojawić w związku, na przykład wówczas, gdy na świat przyjdzie dziecko, i o swojej pracy.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Zuzanna Celmer (psycholożka, terapeutka, autorka wielu książek, m.in. "Czy wiesz, kogo kochasz?" i "Człowiek na całe życie")

Data emisji: 14.02.2018

Godzina emisji: 20.16

mg/kk

Czytaj także

"Rośnie liczba ślubów i rozwodów"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 13:50
W Dniu Zakochanych zastanawiamy się, czy w czasach, kiedy wiele małżeństw się rozpada, a związki nieformalne są społecznie akceptowalne, warto w ogóle decydować się na ślub.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pary z różnicą wieku. "Na nas nie robi to już wrażenia"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 20:37
- Różnica wieku w związkach nie jest już tak szokująca jak dawniej, choć niektórych wciąż to dziwi. Zwykle, jeśli para ma problemy, to nie wynikają one z tego, ile kto ma lat - mówi psycholog Monika Dreger.
rozwiń zwiń