Karol Myśliwiec: poszedłem na archeologię, bo podróżowałem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 11:56
Bohaterem audycji był prof. Karol Myśliwiec – wybitny egiptolog, autor spektakularnych odkryć w Sakkara w Egipcie. Poliglota, wielbiciel francuskiej piosenki, także romanista. Honorowy obywatel miasta Jasła, gdzie się urodził, autor piętnastu książek i ponad trzystu artykułów.
Audio
  • Prywatne życie Karola Myśliwca (Twarzą w twarz/Jedynka)
Piramida Chefrena i rzeźba Sfinksa
Piramida Chefrena i rzeźba Sfinksa Foto: Shutterstock.com/rayints

Mało kto wie, że gdy prof. Karol Myśliwiec zdawał na studia, jego pierwszym wyborem okazała się szkoła teatralna. Ostatecznie zdecydował się zmienić studia na archeologię. - Skłoniła mnie rozmaitość zainteresowań. Myślę, że jestem bardziej naukowcem niż artystą. Geografia, historia, sztuka, języki – to moje wielkie pasje. Właściwie był tylko jeden kierunek, który to wszystko łączył, a była nim archeologia śródziemnomorska - powiedział gość radiowej Jedynki.

Profesor mówił, że większość studentów szła na te studia, by wyjechać z kraju, ale on do nich nie należał. - Podstawową zasadą, o której się mówiło, było to, żeby nie mówić przypadkiem, że człowiek chce wyjechać za granicę. To przekreślało szanse natychmiast. Tylko nieliczni mogli wyjechać, szanse były prawie zerowe. Nie spodziewałem się, że po archeologii będę podróżował. Poszedłem na te studia, ponieważ podróżowałem - podkreślił w rozmowie z Katarzyną Kobylecką.

Jak ocenia swoje zdolności wokalne i taneczne? Które kraje odwiedził, a które podróże pozostają niezrealizowanym marzeniem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Karol Myśliwiec (egiptolog, autor spektakularnych odkryć w Sakkara  w Egipcie)

Data emisji: 7.03.2018

Godzina emisji: 20.11

abi/kh

Czytaj także

Tajemnica cmentarzyska w Bodzi

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:50
Dziesięć lat temu przy okazji budowy autostrady A1 natrafiono na cmentarz z początków Państwa Polskiego. Z grobów wydobyto niezwykle intrygujące znaleziska o słowiańskim, skandynawskim i chazarskim rodowodzie. Cmentarz wciąż jest źródłem wielu naukowych spekulacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Raczkiewicz - prezydent czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 21:10
Władysław Raczkiewicz – czwarty prezydent Rzeczypospolitej, którego urzędowanie przypadło na trudny okres II wojny światowej. Swoją funkcję sprawował na uchodźctwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sanskryt jako "indyjska łacina"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 20:00
Indie to swoisty tygiel językowy. Używa się tam ponad 450 języków, jest też 1600 dialektów. Najstarszym i jednym z 23 urzędowych języków jest sanskryt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby Peru na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 19:48
Odtworzone popiersie Indianki sprzed 1100 lat, a oprócz tego ok. 150 oryginalnych zabytków z Ameryki Południowej. Wśród nich złota i srebrna biżuteria, polichromowane naczynia ceramiczne, fragmenty tkanin. To wszystko można zobaczyć na wystawie "Skarby Peru" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. 
rozwiń zwiń