Dr Janusz Meder: widzę człowieka w całości

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 15:00
Ci, którzy znają go osobiście, mówią, że to świetny lekarz, a jednocześnie pełen empatii człowiek. Gościem audycji "Twarzą w twarz" był dr Janusz Meder z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Audio
  • Dr Janusz Meder: widzę człowieka w całości (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
dr Janusz Meder
dr Janusz MederFoto: PAP/Jacek Turczyk

Dr Janusz Meder to wieloletni kierownik Kliniki Radioterapii i Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego, uczeń profesora Tadeusza Koszarowskiego, twórca i Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Gość audycji swoją drogę zawodową wybrał zaraz po szkole podstawowej, gdy świadomie poszedł do liceum z językiem łacińskim. W szkole średniej czytał książki medyczne i właśnie wtedy trafił na popularno-naukową serię autorstwa prof. Antoniego Kępińskiego o różnych schorzeniach psychiatrycznych. - Widziałem w tym nie tylko psychiatrię, już wtedy była we mnie myśl widzenia człowieka w całości i umiejętność współczucia, które nie jest litowaniem się, tylko empatią - mówi dr Meder.

Opowiada też o swoim pierwszym mistrzu, prof. Tadeuszu Koszarowskim, który potrafił przyjechać do szpitala w środku nocy, by sprawdzić, jak czuje się pacjent operowany kilka godzin wcześniej i czy nie potrzebuje pomocy. Dr Meder mówi również o swojej pracy nad nowatorską radioterapią neutronową. - Było to okupione kosztem życia rodzinnego - przyznaje.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Janusz Meder (Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie)

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 20.15

mg/kk

Czytaj także

Zdrowe społeczeństwo jest bezpieczne. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 22:59
- Nie ma nic ważniejszego dla społeczeństwa, jak zdrowie i edukacja. Jest to wielka sprawa narodowa, ponad wszelkimi podziałami politycznymi – mówi lekarz, Janusz Meder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W ciągu najbliższych lat podwoi się liczba zachorowań na raka"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:55
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia to rak ma być głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. "To kwestia już kilku najbliższych lat" - przewiduje prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcelerator śródoperacyjny - polski produkt przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 19:30
W najbliższych latach rak stanie się głównym zabójcą ludzkości. W XXI wieku, co czwarty mieszkaniec Polski zachoruje na raka, a co piąty umrze z powodu choroby nowotworowej!
rozwiń zwiń