Bożena Janicka o najważniejszym filmie swojego życia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 09:00
- Po "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy nie było dla mnie innej drogi, jak tylko polskie kino - powiedziała w radiowej Jedynce krytyk filmowy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Julia_Luzina/shutterstock.com

xx 

Bożena Janicka zapytana o pierwszy ważny film w jej życiu odpowiedziała, że to był "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy. - Moje pokolenie wchodziło w życie razem z tym filmem - stwierdziła. - On mi otworzył drogę do odpowiedzi na pytanie, do czego służy kino. Od tego filmu, który pozostał moim najważniejszym do dziś dnia, ja idę tą ścieżynką, tą dróżką, którą on mi naznaczył. Ja już nie muszę pływać na masowcu ponieważ mam swój żaglowiec. Mój żaglowiec ma na maszcie "Popiół i diament" - podkreśliła.

Rozmówczyni Michała Montowskiego pracę magisterską pisała o rybołówstwie morskim, jak to się więc stało, że została krytykiem filmowym? - Film wszedł kanałem, który nie był jeszcze wówczas rodzinny, ale niebawem się nim stał. Dobry kolega ze studiów, mój późniejszy mąż, interesował się kinem. Było takie seminarium, które prowadził prof. Aleksander Jackiewicz. Tam załapałam kino, nie myśląc o tym, że to jest coś poważnego - tam był Staś, z którym w końcu wzięliśmy ślub - wskazała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Bożeną Janicką, w której gość radiowej Jedynki opowiedziała o kinie, o tym, jak odróżnić dobry film od złego, o Stanisławie Janickim, o pracy w radiu i w magazynie filmowym.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Bożena Janicka (krytyk filmowy, felietonistka, dziennikarka, autorka książek związanych z filmem)

Data emisji: 11.04.2018

Godzina emisji: 20.14

kk

Czytaj także

Andrzej Mastalerz: na egzaminie do szkoły teatralnej komisja wyrzuciła mnie z sali

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 17:42
Andrzej Mastalerz to wybitny aktor teatralny i filmowy. Słuchacze radiowej Jedynki często mogą go usłyszeć w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Tym razem Andrzej Mastalerz wystąpił w audycji "Twarzą w twarz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Myśliwiec: poszedłem na archeologię, bo podróżowałem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 11:56
Bohaterem audycji był prof. Karol Myśliwiec – wybitny egiptolog, autor spektakularnych odkryć w Sakkara w Egipcie. Poliglota, wielbiciel francuskiej piosenki, także romanista. Honorowy obywatel miasta Jasła, gdzie się urodził, autor piętnastu książek i ponad trzystu artykułów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Janusz Meder: widzę człowieka w całości

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 15:00
Ci, którzy znają go osobiście, mówią, że to świetny lekarz, a jednocześnie pełen empatii człowiek. Gościem audycji "Twarzą w twarz" był dr Janusz Meder z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
rozwiń zwiń