X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lidia Grychtołówna: pierwszy utwór zagrałam, mając zaledwie 3 latka

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 14:27
- Moja matka chrzestna też grała na fortepianie. Przychodziła do nas dosyć często, trochę mnie uczyła i w ten sposób nauczyłam się poloneza "Pożegnanie ojczyzny" Ogińskiego – tak wspominała początki nauki gry na fortepianie Lidia Grychtołówna.  
Audio
  • Lidia Grychtołówna o początkach przygody z muzyką (Twarzą w twarz/Jedynka)
Lidia Grychtołówna w studiu Jedynki
Lidia Grychtołówna w studiu JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pierwsze świadectwo swojego wielkiego talentu Lidia Grychtołówna dała mając zaledwie trzy lata. - Gdy mamusia ćwiczyła "Mazurka" Chopina, ja przyglądałam się dokładne w każdy klawisz, w który uderzała. Kiedy skończyła i wyszła do innego pokoju, wdrapałam się na krzesełko i zaczęłam grać pojedyncze dźwięki. W końcu złożyłam cały utwór. Mama była zdumiona jak to się stało, że dziecko, które w ogóle nie było uczone, zagrało cały utwór – mówiła pianistka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Lidia Grychtołówna mówiła też o latach nauki i studiów w Rybniku, Katowicach, Warszawie i w Positano, o swoich mistrzach: Wandzie Chmielowskiej, Karolu Szafranku, Zbigniewie Drzewieckim i Arturo Benedettim-Michelangelo, udziale w V Konkursie Chopinowskim w 1955 r., którego została laureatką. Artystka podzieliła się też ze słuchaczami refleksją na temat zmieniającej się estetyki interpretacji dzieł Fryderyka Chopina.

Posłuchaj II. części rozmowy >>> Lidia Grychtołówna: nie można grać sztywną ręką

***


Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Adam Rozlach

Gość: Lidia Grychtołówna (pianistka, pedagog) 

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 23.05

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopin w interpretacji wybitnej pianistki - Barbary Hesse-Bukowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 23:08
W 5. rocznicą śmierci Maestry Barbary Hesse-Bukowskiej nadaliśmy jej interpretację Koncertu f-moll op. 21 F. Chopina z Orkiestrą Opery Wiedeńskiej pod legendarną batutą Sir Adriana Boulta (Westminster Hi-Fi).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Chopin w interpretacji Krystiana Zimermana

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 23:08
Powtórzyliśmy specjalnie dla Państwa audycję z 19 grudnia 2010 r. kiedy to na zakończenie Roku Chopina przypomnieliśmy najważniejsze dokonania artystyczne naszego pianisty oraz odtworzyliśmy kilka nagrań z przesłuchań zwycięskiego dla niego IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, jesienią 1975 r. 
rozwiń zwiń