Lidia Grychtołówna: pierwszy utwór zagrałam, mając zaledwie 3 latka

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 14:27
- Moja matka chrzestna też grała na fortepianie. Przychodziła do nas dosyć często, trochę mnie uczyła i w ten sposób nauczyłam się poloneza "Pożegnanie ojczyzny" Ogińskiego – tak wspominała początki nauki gry na fortepianie Lidia Grychtołówna.  
Audio
  • Lidia Grychtołówna o początkach przygody z muzyką (Twarzą w twarz/Jedynka)
Lidia Grychtołówna w studiu Jedynki
Lidia Grychtołówna w studiu JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pierwsze świadectwo swojego wielkiego talentu Lidia Grychtołówna dała mając zaledwie trzy lata. - Gdy mamusia ćwiczyła "Mazurka" Chopina, ja przyglądałam się dokładne w każdy klawisz, w który uderzała. Kiedy skończyła i wyszła do innego pokoju, wdrapałam się na krzesełko i zaczęłam grać pojedyncze dźwięki. W końcu złożyłam cały utwór. Mama była zdumiona jak to się stało, że dziecko, które w ogóle nie było uczone, zagrało cały utwór – mówiła pianistka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Lidia Grychtołówna mówiła też o latach nauki i studiów w Rybniku, Katowicach, Warszawie i w Positano, o swoich mistrzach: Wandzie Chmielowskiej, Karolu Szafranku, Zbigniewie Drzewieckim i Arturo Benedettim-Michelangelo, udziale w V Konkursie Chopinowskim w 1955 r., którego została laureatką. Artystka podzieliła się też ze słuchaczami refleksją na temat zmieniającej się estetyki interpretacji dzieł Fryderyka Chopina.

Posłuchaj II. części rozmowy >>> Lidia Grychtołówna: nie można grać sztywną ręką

***


Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Adam Rozlach

Gość: Lidia Grychtołówna (pianistka, pedagog) 

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 23.05

abi

Czytaj także

Chopin w interpretacji wybitnej pianistki - Barbary Hesse-Bukowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 23:08
W 5. rocznicą śmierci Maestry Barbary Hesse-Bukowskiej nadaliśmy jej interpretację Koncertu f-moll op. 21 F. Chopina z Orkiestrą Opery Wiedeńskiej pod legendarną batutą Sir Adriana Boulta (Westminster Hi-Fi).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Chopin w interpretacji Krystiana Zimermana

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 23:08
Powtórzyliśmy specjalnie dla Państwa audycję z 19 grudnia 2010 r. kiedy to na zakończenie Roku Chopina przypomnieliśmy najważniejsze dokonania artystyczne naszego pianisty oraz odtworzyliśmy kilka nagrań z przesłuchań zwycięskiego dla niego IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, jesienią 1975 r. 
rozwiń zwiń