Lidia Grychtołówna: nie można grać sztywną ręką

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 12:14
Druga część rozmowy z nestorką polskiej pianistyki Lidią Grychtołówną, obchodzącą w ub.r. swoje 90-te urodziny. Maestra mówi jak grać Chopina i jak odczytywać zapis nutowy.
Audio
  • II część rozmowy z Lidią Grychtołówną (Twarzą w twarz/Jedynka)
Lidia Grychtołówna w rozmowie z Adamem Rozlachem
Lidia Grychtołówna w rozmowie z Adamem RozlachemFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Wszystko jest przez kompozytora zapisane - mówi pianistka. Przyznaje, że dość późno nauczyła się odczytywać nuty, ale studentom radzi, aby się tego uczyli. A jeśli chodzi o utwory Chopina to trzeba go czuć. Jak ktoś nie czuje Chopina, to nie powinien go grać. Wymienia wielkich pianistów, którzy nie umieli grać Chopina i rzadko grali jego utwory. Lidia Grychtołówna opowiada, jakie przejścia miała z Koncertem f-moll i zdradza, którego z kompozytorów ceni najwyżej.

Pianistka wspomina też niedawno zmarłego męża - znanego i popularnego dziennikarza muzycznego Janusza Ekierta (mozna usłyszeć jego głos utrwalony w jednym z archiwalnych "Parnasików" - magazynie kulturalnym radiowej Jedynki, z 3 grudnia 1970 r.). Opowiada nam o swoim rodzinnym Rybniku, także o 21-letniej pracy pedagogicznej w Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji, o czterech niezwykle barwnych spotkaniach z Mistrzem Arturem Rubinsteinem oraz o swoim stojącym w jej salonie fortepianie, który - jak sama to wyzna w rozmowie - trzyma ją przy życiu!      

W części muzycznej można usłyszeć: Walca Des-dur z op. 64 nr 1 Chopina, walca "La plus que lente" Debussy’ego oraz finału IV Koncertu G-dur Beethovena z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Carlosa Spierera - dzieł zagranych podczas recitalu artystki, jaki odbył się 20 października ub.r. w Katowicach. Zagrany został też finał Koncertu f-moll op. 21 Chopina w nagraniu z Filharmonikami Narodowymi pod batutą Kazimierza Korda oraz fragment chopinowskiej Ballady As-dur op. 47, nagranej dla Polskiego Radia w 1969 r. Zabrzmiał nadto "Moment muzyczny" f-moll op. 94 nr 3 Schuberta, który zagrał Claudio Arrau.

Posłuchaj I części rozmowy >>> Lidia Grychtołówna: pierwszy utwór zagrałam, mając zaledwie 3 latka

***

Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Adam Rozlach

Gość: Lidia Grychtołówna (pianistka, pedagog) 

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 23.05

ag

Czytaj także

Archiwalne nagrania Władimira Horowitza

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 10:22
W grudniowym wydaniu audycji poświęconej archiwalnym nagraniom Władimira Horowitza, tym razem usłyszymy: kilka mazurków z opusów 17, 30, 50 i 59, Etiudę Ges-dur op. 10 nr 5, dwa walce: cis-moll op. 64 nr 2 i a-moll op. 34 nr 2, Poloneza As-dur op. 53 oraz Introdukcję i Rondo Es-dur op. 16 . Nagrania pochodzą z 1971 r. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Chopin w interpretacji Krystiana Zimermana

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 23:08
Powtórzyliśmy specjalnie dla Państwa audycję z 19 grudnia 2010 r. kiedy to na zakończenie Roku Chopina przypomnieliśmy najważniejsze dokonania artystyczne naszego pianisty oraz odtworzyliśmy kilka nagrań z przesłuchań zwycięskiego dla niego IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, jesienią 1975 r. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Olejniczak: ważne jest to, co jest pomiędzy nutami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 23:07
Słynny pianista przypomina starą prawdę, że nie gra się tylko samych nut, ale ważne jest to, co jest pomiędzy nimi. - Liczy się napięcie, emocje, które są między nutami, bo niektóre utwory są bardzo wolne i żeby utrzymać publiczność w chęci słuchania, to trzeba wielkiej koncentracji - wyjaśnia muzyk.
rozwiń zwiń