Prof. Iwona Szmelter jest nauczycielem akademickim w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Poznaniu. Prowadzi prace zarówno na polu konserwacji - restauracji tradycyjnego malarstwa, jak i interdyscyplinarnych obiektów sztuki nowoczesnej. Specjalizuje się we wzmacnianiu struktury malarstwa sztalugowego, sztuce najnowszej, współpracuje z wiodącymi muzeami na tym polu w Polsce i Europie. W audycji opowiadała, na czym polega praca konserwatora sztuki. Zdradziła, jaką wiedzę oraz jakie umiejętności powinien mieć konserwator.
Specjalistka tłumaczyła, że konserwacja nie jest sprawą ściśle techniczną. To nauka i sztuka. - Należymy do tych wybranych, którzy kształcą się przez sześć lat studiów w jednym bloku zarówno transdyscyplinarnie, jak i na polu artystycznym. Samodzielne wejście w technikę powoduje, że się nabiera pewnego rodzaju erudycji malarskiej i intuicji. To umiejętności, których się nabywa wraz z twórczością - wyjaśniała.
Anna Kowalik, asystentka prof. Iwony Szmelter, tłumaczyła, że technika pracy konserwatora cały czas ewoluuje wraz z nowymi nurtami w sztuce. – Dzisiaj artysta niekoniecznie zwraca uwagę na technikę i technologię. Numerem jeden staje się wypowiedź artystyczna, to, w jaki sposób dzieło będzie oddziaływać – mówiła.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Twarzą w twarz
Prowadzi: Michał Montowski
Gość: prof. Iwona Szmelter (badaczka i konserwatorka dzieł Aliny Szapocznikow, "Ekstazy Świętego Franciszka" i "Sądu ostecznego"), Anna Kowalik (asystentka prof. Iwony Szmelter)
Data emisji: 17.01.2019
Godzina emisji: 23.05
abi/kh